V letošním roce proběhl již 12. ročník celostátní soutěže Hledáme mladého chemika České republiky. Soutěž je určena pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol. Také letos se naše škola do této soutěže zapojila. První kolo proběhlo ve  škole v listopadu a z něho tři nejlepší žáci postoupili do krajského kola, které se uskutečnilo v prosinci na Střední průmyslové škole chemické v Brně. Naši žáci si vedli i v tomto kole velmi dobře. Celkově se tohoto kola zúčastnilo 230 žáků z Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Nejlepší z našich žáků byla Lucie Hyblerová, která v této silné konkurenci skončila na krásném 51. místě a od postupu do dalšího kola ji dělilo pouze 6 bodů. Další dva žáci skončili v první polovině výsledkové listiny.

Všem třem žákům děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Naše škola se každoročně zapojuje do celostátní soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR.

Také letos žáci vyplňovali testy soutěže. Školního kola se zúčastnilo celkem 28 žáků ze všech 4 tříd 9. ročníku.

Foto: RNDr. Hana Kabelková
Foto: Mgr. Lenka Málková
ChemikVe středu 19. října proběhlo školní kolo celostátní soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR. Této soutěže se zúčastnilo celkem 20 žáků 9. ročníku. Žáci mohli v soutěži dosáhnout maximálně 60 bodů. Nejlépe si vedla Anděla Procházková ze třídy 9.A, která získala 54 bodů. Na druhém místě se umístily 3 dívky se shodným počtem 42 bodů - Denisa Peprlová, Lucie Málková a Lucie Kudláčková. Výkony od druhého místa byly velmi vyrovnané.

Ve druhém kole, které proběhne v prosinci v budově Střední průmyslové školy chemické v Brně, budou naši školu reprezentovat žákyně Procházková, Peprlová a Málková. Všem třem dívkám přejeme v dalším kole hodně úspěchů.

RNDr. Hana Kabelková

Foto: RNDr. Hana Kabelková

Mladý chemik - obrázekVe středu 21. dubna 2021 se konalo již třetí kolo soutěže Mladý chemik (regionální), do kterého se probojovalo 30 nejlepších z kola druhého z celého Jihomoravského kraje a kraje Vysočina.

Naši školu reprezentoval žák Jakub Svoboda ze třídy IX. A, který se statečně popral s online formou testu. Test byl spuštěn v 13:30 hodin a žáci se díky covidové době a nadále špatné epidemické situaci museli připojit ze svých domovů a do 70 minut odpovědět na dané otázky, které se týkaly názvosloví anorganických sloučenin, vyčíslování a tvorby chemických reakcí, vlastností prvků, chemických výpočtů atpod. V případě stejného počtu bodů, rozhodoval čas vypracování.

Jakub skončil z 27 účastníků na 18. místě a dosáhl 46 bodů z 65 možných, což se jistě dá považovat za úspěch, vzhledem k tomu, že se připravoval vesměs sám ve svém volném čase a také před důležitými přijímacími zkouškami.

Velmi děkuji za jeho nasazení a ochotu reprezentovat naši školu a blahopřeji k dosaženému výsledku.

Mgr. Lenka Málková

Zkumavky - chemieV polovině prosince se v naší škole uskutečnilo jako již tradičně 1. kolo soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika“, kterou pořádala již po deváté SPŠ chemická v Brně.

Soutěž má za cíl zpopularizovat chemii mezi mladými lidmi a její součástí jsou také velmi hodnotné ceny, což umožňuje podpora významných firem z chemického průmyslu.

Zájem „deváťáků“ i vzhledem k časté distanční výuce nebyl velký (8 žáků) – bylo totiž nutné zopakovat si učivo hlavně osmého ročníku. Do kola druhého postoupili tři nejlepší.

2. kolo se v letošním roce uskutečnilo online z domovů všech žáků a to 26. ledna.
Celkem se zúčastnilo 139 žáků z celého Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. Žáky čekal písemný test v délce 70 minut, který prověřil jejich teoretické znalosti z chemie.

Do 3. kola umožňují pravidla postup 30 žákům.

Naši žáci se ve vysoké konkurenci neztratili a obsadili:

• Jakub Svoboda (18. místo s postupem do 3. kola),
  • Lukáš Feith (38. místo)
  • a Dominika Feithová (43. místo).

Všem žákům patří velký dík za příkladnou reprezentaci naší školy a Jakubovi přejeme hodně štěstí a bystrou mysl v kole dalším.

Mgr. Lenka Málková