Foto: Mgr. Lenka Málková

Ve čtvrtek 18. ledna se konalo již tradiční školní kolo olympiády v anglickém jazyce. Celkem se tohoto kola zúčastnilo 40 žáků, kteří soutěžili ve dvou kategoriích, a to kategorie I.A – 6. a 7. ročníky a kategorie II.A – 8. a 9. ročníky. Soutěžilo se ve dvou dovednostech – poslechu a mluvení na vylosované téma. Všichni žáci byli velmi dobře připraveni a zaslouží si velkou pochvalu.

Foto: Mgr. Monika Klečatská

Dne 30. 11. 2023 na naší škole proběhl 53.ročník Školního kola olympiády z dějepisu na téma „Každodenní život a kulturní kořeny českých zemí (Čechy, Morava, Slezsko) od Cyrila a Metoděje po Jana Husa“.

Zúčastnilo se ho 16 žáků ze 7. až 9. ročníků. Otázky byly zadány různými způsoby, někdy formou historických uměleckých děl, ze kterých museli žáci vydedukovat správnou odpověď, jindy přiřazováním historických postav k různým činům atd.

Foto: Mgr. O. Němec

Kategorie D – 6. a 7. ročník

Biologická olympiáda - výsledky 1

Kategorie C – 8. a 9. ročník

Biologická olympiáda - výsledky 2

Za předmětovou komisi přírodopisu Dana Sedlářová

Foto: Mgr. Monika Klečatská
Ve středu 18. ledna 2023 proběhlo v Tišnově okresní kole dějepisné olympiády. Naši školu zde reprezentoval Zdeněk Provazník, žák třídy VIII. C. Téma letošního okresního kola bylo totožné s tématem kola školního a to: „Rozdělený svět a Československo v něm - 1945-1992, československé dějiny v evropských souvislostech“.

Dne 5. 12. 2022 proběhlo školní kolo „Olympiády z dějepisu“  na téma  „Rozdělený svět a Československo v něm - 1945 – 1992“.

Zúčastnilo se 25 žáků z 8. a 9. tříd.

A jak to dopadlo?

Foto: Mgr. Dana Sedlářová

Obrázek - šlechta„Šlechta v proměnách času“, tak znělo letošní téma, které zaštiťovalo vědomostní dějepisné klání žáků naší školy. V průběhu ledna proběhlo školní kolo, kterého se zúčastnilo 14 žáků z 8. a 9. tříd. Pořadí na prvních třech místech obsadili tito žáci: Pavel Fajmon; Michal Tlapák a Alžběta Sladká. Do okresního kola z naší školy postoupil Pavel Fajmon.

Kvůli doznívající epidemii, okresní kolo proběhlo v online (distanční) podobě. Téma okresního kola olympiády bylo totožné jako téma kola školního.

Pro účastníky okresního kola byl dostupný seznam literatury, díky kterému si mohli žáci své znalosti k danému tématu rozšířit a na soutěž se předem připravit. Tyto nově nabyté vědomosti nakonec zužitkovali při vyplňování kvízových otázek okresního kola olympiády, které proběhlo ve čtvrtek 24. 3. 2022. Náš žák Pavel Fajmon nakonec vybojoval krásné 29. místo. Moc mu gratulujeme a přejeme mnoho další úspěchů nejen na poli historie!

Mgr. Jakub Hochman

Foto: Mgr. O. Němec

Doplňující obrázekDne 25. listopadu se uskutečnilo školní online kolo dějepisné olympiády. Stejně jako všechny školní aktivity, tak i tato probíhala v online prostoru.

Tématem olympiády bylo: Labyrintem barokního světa (1556-1781). Žáci měli za úkol si prostudovat látku, která se týkala doby barokní (od umění, přes architekturu až ke stylu života) a v limitu 90 minut vyplnit 30 otázek. Nejúspěšnějším účastníkem školního kole se stal Lukáš Feith. Ten se také účastnil v pondělí 18. ledna okresního kola dějepisné olympiády.

Téma bylo totožné, leč bylo potřeba daleko důkladněji a podrobněji prostudovat danou problematiku na základě relativně hutných studijních materiálů. To se Lukášovi podařilo velmi dobře, o čemž svědčí jeho výborný výsledek. Ve velké konkurenci gymnázií a základních škol z okresu Brno-venkov se umístil na krásném sedmém místě. Nezbývá mi, než mu velmi pogratulovat a popřát mu i nadále studijní úspěchy na budoucí střední škole.

Mgr. Jakub Hochman