Pracuji

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „OK“.

NastaveníOK

Souhlas můžete odmítnout zde

X
ZŠ TGM Ivančice
Na Brněnce 1, příspěvková organizace

O tom, že Informatiku čekají změny, jsme informovali již na konci minulého školního roku. Realizací nového ŠVP se žáci naší školy s novou informatikou setkávají od září 2021 od 4. po 9. ročník. Současné trendy výuky informatiky kladou důraz na tzv. informatické myšlení = od práce s daty přes blokové programování ve Sratchi se s žáky dostáváme k navazování prvních kontaktů s roboty.

Našimi prvními roboty, které se žáci učí v hodinách informatiky (případně ICT klubů) programovat, se stali malí roboti o velikosti golfového míčku – Ozoboti.

Schopnosti Ozobota vychází z optických senzorů - při sledování čáry Ozobot zaznamená zakreslené instrukce (ozokódy) vytvořené z barevných kódů a následně na ně reaguje. Typická cesta Ozobota je černá čára doplněná o jednotlivé ozokódy. Pokud je čára jiné barvy, Ozobot ji rozpozná a stejnou barvou rozsvítí LED diodu, umístěnou v horní části těla. Ozokódy mohou být zakresleny pouze ve 4 barvách (zelená, modrá, červená a černá), přičemž každá variace znamená pro Ozobota jiný povel. Ozokódy jsou dvou až čtyřmístné.

První zkušenosti našich žáků s programováním Ozobotů začaly kresbou různých cest, které Ozobot sleduje. Postupně začali přidávat pomocí barevných fixů první příkazy a sledovali tak jeho chování. Naprogramovali Ozobota např. tak, aby jel rovně, následně odbočil, zrychlil či se zatočil jako tornádo. Ozobot navíc umí na křižovatce náhodně měnit směr jízdy, je schopný „přeskočit“ na čáru, počkat na místě, měnit rychlost…

Existují 2 typy Ozobotů – starší BIT a novější EVO. Evo vyniká kromě většího počtu senzorů a světelných diod rozmístěných na svém těle také schopností vydávat zvuky. Žáci si vyzkoušeli naprogramovat oba typy robotů a pozorovali určité rozdíly v jejich chování a reakcích na ozokódy. Součástí našich posledních hodin bylo programování na předpřipravených pracovních listech, kde žáci ve dvojicích plnili s Ozoboty různé úkoly.

Od tužky a papíru se ještě s Ozoboty dostaneme na další level programování… blokové programování v on-line aplikaci Ozoblockly. Hlavní výhodou je vizuální přehlednost a intuitivnost. Jednotlivé příkazy se do sebe skládají stejně jako puzzle (obdoba již známého programování ve Scratchi). Žáci si nejdříve na simulátoru naprogramují virtuálního Ozobota. Z obrazovky monitoru potom přenesou připravený kód do Ozobota tak, že ho přitisknou na vyznačené místo na obrazovce. Přenos probíhá formou rychlého problikávání barevných sekvencí, které si Ozobot načte svými senzory. Potom již jen stačí Ozobota položit na čistý stůl nebo pracovní list dle zadání a ten bude následně provádět veškerou činnost z monitoru.

Vzhledem k velkému množství obtížností v aplikaci Ozoblockly, je programování tohoto typu vhodné jak pro mladší, tak i starší žáky – běžně se Ozoboti stávají součástí výuky základů programování na středních školách.

Robotika prožívá v současné době velký boom, proto ani naše škola nezůstává v této oblasti pozadu a již na další školní rok plánujeme rozšíření naší robotické základny.

Za ICT koordinátory Mgr. O. Němec

 

 

Ozoboti pohledem žáků

 

Naše třída se setkala s Ozoboty tento rok poprvé. Jsme moc rádi, že s nimi můžeme pracovat. Ozoboti jsou malí robůtci. Zvládnou jezdit po čáře. Ozoboti umí rozpoznat barvy, a proto mají na základní desce led světýlko, které svítí podle barvy, po které jedou. A když umí Ozoboti barvy, tak umí poznat ozokódy. To jsou barvy poskládané za sebou a každá znamená něco jiného. A proto, aby Ozoboti správně fungovali, tak se musejí na začátku hodiny kalibrovat. Ozoboti jsou fajn a my doufáme, že s nimi budeme ještě někdy pracovat.

Lucie Brzobohatá, 6. B

 

Ozoboti jsou super : )
Jsou to malí, skvělí roboti, kterým dáváte různé pokyny pomocí kódů. Kódy kreslíte speciálními fixy. Ohodnotil bych je 10 body. Jenom malá nevýhoda je, že musíte být při malování kódů přesní. Jinak je Ozobot nepřečte a pojede si kam chce.

Robin Štěrba 7.B

 

U Bitů jsem se naučila kódovat, aby jel rychle nebo pomalu. A u Eva mě bavilo sledovat, jak mluví a dělá různé pohyby podle toho, jaký jsme mu dali kód.

Lenka Žáčková 7.B

Foto: Mgr. O. Němec

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Školní parlament ZŠ TGM Ivančice

Odkaz na starý web školy

 

 

 

 

  Nenech to být - schránka důvěry - pomoc při odhalování šikany

Horizont

 

KONTAKTY

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice

Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767

  +420 546 419 236

reditelka@zstgmivancice.cz

Kde nás najdete?