Pracuji

Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
X
ZŠ TGM Ivančice
Na Brněnce 1, příspěvková organizace

V pátek 27. května se 46 žáků osmých ročníků zúčastnilo projektového dne na téma finanční gramotnost.

Na úvod všechny přivítal lektor, který žákům nastínil, co je bude během celého dopoledne čekat. Žáci byli náhodně rozděleni do 4 - 5 členných týmů, ve kterých spolupracovali.

Po společné prezentaci se všichni odebrali zpět do své kmenové třídy, kde měl každý tým k dispozici notebook, do něhož v průběhu celé hry zapisoval potřebné údaje (příjmy a výdaje vybrané profilové rodiny).

Na úvod se museli rozhodnout, jaký bude jejich profil domácnost. Dále, kde budou bydlet, jaké jídlo si za své možné příjmy koupí. Budou moci relaxovat? Chodit do divadel či na masáže? Bylo třeba přemýšlet, co si jako rodina mohou či nemohou dovolit, aby jejich měsíční a následně roční rozpočet nebyl deficitní.

Každý úkol byl uveden příslušnou animací na téma bydlení a doprava, jídlo, pravidelné a jednorázové výdaje, kapesné či rozpočet. Vybrané položky si poté šli žáci vybrat k tzv. dealerovi, který jim vysvětloval možná rizika koupě či záměrně nevyvracel chybná rozhodnutí. Za každý splněný úkol byla skupinka odměněna tzv. chechtáky (žetony), které na konci celého projektového dne děti mezi sebou rozpočítaly a proměnily za drobné odměny ve stánku. Některé skupiny si vybraly splnění tzv. kreativních úkolů (např. nakreslit a popsat medailonek rodiny, vymyslet rodinný recept atpod.), za které získaly „chechtáky“ navíc.

Myslím, že program naplnil, co sliboval, a to rozvinout finanční gramotnost, prakticky se seznámit se základy domácího hospodaření a ukázat si, kolik, co stojí a co všechno musí 4- členná rodina (domácnost) zaplatit.

Děkuji všem kolegyním, bez jejichž pomoci by nebylo možné program uskutečnit.

Velké díky patří však hlavně žákům, kteří se zapálením plnili zadané úkoly, diskutovali, přemýšleli a také se jistě dozvěděli spoustu užitečných informací ze světa financí, které využijí ve svém dalším životě.

Mgr. Lenka Málková

Foto: L. Málková

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Odkaz na starý web školy

 

 

 

 

  Nenech to být - schránka důvěry - pomoc při odhalování šikany

Horizont

 

KONTAKTY

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice

Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767

  +420 546 419 236

reditelka@zstgmivancice.cz

Kde nás najdete?