Základní dělení kovů

A) Železné kovy – surové železo, ocel, litina

B) Neželezné kovy

- těžké kovy (měď, zinek, olovo, nikl, cín, chrom, wolfram)

- slitiny těžkých kovů (mosaz, bronz, pájka = olovo + cín)

- lehké kovy (slitiny hliníku, hořčík, titan)

- slitiny lehkých kovů (dural = 96 % hliník + měď + hořčík,

elektron = 90 % hořčík + 10 % hliník + zinek)

- drahé kovy (zlato, stříbro, platina)

Způsoby výroby kovů

- kovy se v přírodě nachází v podobě čisté nebo-li ryzí, častěji ale ve sloučeninách, které se nazývají rudy (ruda obsahuje většinou určité procento nečistot)

Výroba surového železa

- pro výrobu surového železa je nutné vytěženou železnou rudu dopravit do železáren

- surové železo se vyrábí ve vysoké peci (25 až 40 m vysoké)

- k výrobě 1 tuny surového železa je zapotřebí 1,9 t železné rudy, 1 t koksu a 0,5 t vápence

- se surovým železem vzniká automaticky 0,5 tun strusky, která se používá k výrobě cementu

Výroba oceli

- ocel je slitina surového železa, uhlíku a dalších prvků

- v současné době se vyrábí asi 2500 druhů ocelí

- podle použití se ocel dělí např. na: konstrukční oceli (využití ve staveb., strojíren.), nástrojové oceli (výroba forem a nástrojů)

Výroba litiny

- litina je slitina železa s uhlíkem (uhlíku musí být více než 2,14 %, v opačném případě by se jednalo o ocel)

Recyklace

- kovy jsou neobnovitelnými zdroji (tj. pokud rudu z naleziště vytěžíme, už na jejím místě nová nevznikne)

- recyklace (třídění a sběr) kovů probíhá zejména z ekonomických důvodů (vždy je daleko levnější kov recyklovat, než těžit či vyrábět nové slitiny)