Excel - relativní a absolutní adresy buněk

1. OPAKOVÁNÍ UČIVA

popis prostředí excel

Nejprve si zopakujeme některé pojmy, které znáte z předchozích ročníků:

MS Excel je tabulkový procesor, slouží k práci s daty a jejich evidenci pomocí vytvořených tabulek a grafů.

Excel se skládá z listů, v každém listu se nacházejí řádky a sloupce, které tvoří buňky.

Řádek = vodorovná část tabulky označená čísly.

Sloupec = svislá část tabulky označená písmeny.

Buňka = průsečík řádku a sloupce označený kombinací čísla a písmene. Buňka může obsahovat jednu ze tří hodnot - číslo, text nebo vzorec.

V listech vytváříme tabulky složené z řádků a sloupců.

Data zapsaná v buňkách tabulky můžeme přehledněji znázornit pomocí grafu.

Základ grafu tvoří vodorovná osa x a svislá osa y.

Data jsou do grafu vkládána z datové řady, což je buď řádek nebo sloupec čísel.

2. ÚKOLY K OPAKOVÁNÍ

Úkol 1: Stav zásob jablek ve skladu

Sklad má 5 místností, ve kterých je uloženo 65 kg, 41 kg, 32 kg, 14 kg a 38 kg jablek.

• vytvoř tabulku informující o množství jablek v jednotlivých místnostech skladu
  • v posledním řádku tabulky vytvoř vzorec, který sečte celkové množství zásob jablek
  • tabulku ohranič jednoduchou tenkou čárou
  • tučným písmem a barevným podkladem zvýrazni první a poslední řádek tabulky

Úkol 2: Sběr šípků

Čtyři kamarádi šli společně sbírat šípky. Aleš nasbíral 4 kg, Emil 6 kg, Ivan 7 kg a Ondra 3 kg šípků.

• sestav tabulku se jmény kamarádů a množstvím jejich sběru
  • do posledního řádku tabulky vlož vzorec, který vypočítá aritmetický průměr nasbíraných šípků na jednoho kamaráda
  • tabulku graficky uprav podle vlastního uvážení

Úkol 3: Počty žáků prvních tříd

Do třídy 1.A chodí 15 chlapců a 10 děvčat. Ve třídě 1.B je 12 chlapců a 12 děvčat. Třídu 1.C navštěvuje 10 chlapců a 11 děvčat.

• sestav vhodnou tabulku a pod ni vlož sloupcový graf znázorňující počty chlapců a děvčat v každé třídě
  • na vodorovné ose uveď názvy tříd, na svislé ose počty žáků
  • tabulku i graf barevně uprav

3. ABSOLUTNÍ A RELATIVNÍ ADRESY BUNĚK

Při vyplňování tabulek bývají výpočty na mnoha místech stejné nebo obdobné. Abychom nemuseli vzorce psát do každé buňky znovu, můžeme je kopírovat.

Excel při kopírování vzorců nedává do nových buněk původní zcela totožný vzorec, ale upravuje v něm adresy podle řádků a sloupců, do nichž kopie umísťuje.

Každá buňka má svou jednoznačnou adresu, danou názvem řádku a sloupce, ve kterém leží.

Existují tři druhy zápisu adresy: relativní (např. B5), absolutní (např. $B$5) a smíšený (např. $B5 nebo B$5).

Relativní adresa se při kopírování vzorce dynamicky mění.

Absolutní adresa se při kopírování vzorce nemění. Toho dosáhneme symbolem $, který umístíme do adresy.

Smíšená adresa je typ adresy, kde se při kopírování mění pouze jedna souřadnice - tedy buď řádek nebo sloupec.

Typ adresy v buňce můžeme měnit opakovaným stiskem klávesy F4 po umístění textového kurzoru do této adresy ve vzorci (např. A2 - $A$2 - A$2 - $A2 - A2).

Video - Rozdíl mezi relativní a absolutní adresou

4. ÚKOL NA PROCVIČENÍ

V malé firmě pracují 4 zaměstnanci, kteří mají tyto stálé měsíční platy: Holá - 20 000 Kč, Novák - 15 000 Kč, Polák - 30 000 Kč a Zeman - 18 000 Kč. V prosinci dostali všichni ke svému platu stejnou odměnu 4 000 Kč.

• sestav tabulku, ve které uvedeš jejich měsíční plat v listopadu (bez odměny) a v prosinci (s odměnou)
  • použij při vytváření tabulky absolutní adresování buněk