6.
Pojem „model a graf“ má bohužel v češtině několik odlišných významů. Mimo jiné používáme grafy funkcí, grafy pro vizualizaci dat a grafy modelující vztahy mezi objekty.
Model je znázornění něčeho obvykle pravdivého. Model může být hmatatelný, ale často je v digitální podobě.
Pomocí grafů a modelů lze řešit a zjednodušovat problémy.
Zabýváme se posledním zmíněným významem. V tomto případě se grafem rozumí vrcholy („tečky“) a hrany („spojnice“).
Takovéto grafy se používají pro modelování vztahů mezi objekty, například:
Obr. - Graf funkce - matematika
Obr. - Graf vizualizace dat - Excel
Graf je souvislý, pokud mezi každými dvěma z jeho vrcholů vede cesta. To znamená, že všechny vrcholy jsou spolu nějak propojené – dokážeme v grafu přejít po hranách z každého vrcholu do všech ostatních.
Komponenta souvislosti je část grafu, která je souvislá, ale pokud bychom do ní chtěli zahrnout nějaké další hrany nebo vrcholy, souvislá by být přestala. Každý graf je rozdělený na několik komponent souvislosti. Pokud je graf souvislý, tvoří sám o sobě jednu komponentu souvislosti.
Podgraf je část (tedy některé vybrané vrcholy a hrany) grafu, která sama o sobě také tvoří graf. Každá hrana v podgrafu tedy musí mít na obou svých koncích vrchol, který také patří do podgrafu.
V úplném grafu je každý vrchol je spojený s každým. Tento graf má tedy maximální počet hran, který může mít.
Strom je souvislý graf, který neobsahuje žádnou kružnici jako podgraf. Stromy mají mnoho zajímavých vlastností a často se používají v informatice, například pro přehledné a efektivní uložení dat.
Graf je struktura, která nám pomáhá znázorňovat objekty a vztahy mezi nimi. Skládá se z vrcholů a hran. Vrcholy často reprezentují reálné objekty a obvykle je kreslíme jako tečky nebo kolečka. Hrany představují vztahy mezi vrcholy, na obrázku obvykle vypadají jako čáry mezi vrcholy. Každá hrana vede mezi dvěma vrcholy, oba její konce tedy musí být připojeny k některému vrcholu.
Mezi základní grafové pojmy patří:
Dále si ukážeme některá rozšíření obyčejných grafů, tedy druhy grafů, jejichž vlastnosti jsou nějakým způsobem upravené.
V orientovaném grafu mají hrany přesně určený směr, kterým vedou, a tedy i začáteční a koncový vrchol. To je rozdíl od grafů, o kterých jsme uvažovali doposud – tam hrany vedou „mezi vrcholy“ a nemají dáno, kde začínají a kde končí. Hrany orientovaných grafů se často znázorňují jako šipky.
V ohodnoceném grafu má každá hrana přiřazenu určitou hodnotu (nazývanou také váha). V obrázku píšeme váhy jako čísla ke hranám. Pomocí těchto hodnot můžeme snadno znázornit například délky cest mezi městy.
Umíme doplnit části nějakého schématu? Paní učitelka po nás občas chtěla doplnit chybějící data. Podívejte se na obraz a pokusíme se úkol splnit.
Fotosyntéza - https://cs.wikipedia.org/wiki/Fotosynt%C3%A9za%23/media/Soubor:Fotosynt%C3%A9za.svg
Pracovní listy - viz úvod
Procvičujte různé modely a grafy na www stránkách zdůvodňujte si řešení:
(pozn.před prací si vymažte histrii prohlížeče stisknutím klavesové zkratky CTRL+H - vymažte historii)
Chcete si naplánovat výlet. Na mapě vidíte znázorněné město Ivančice a jeho okolí. Vyjíždíte z města Brna.
Mapu s památkami, cestami a jinými potřebnými informacemi dle vašich požadavků si najděte na internetu a vložte do prezentace. Cestujete jakýmkoliv hromadným dopravním prostředkem. Jízdní řád si vygenerujte a naplánujte na určitčý den - IDOS.cz
Naplánujte časový harmonogram návštěvy jednotlivých památek v městě Ivančice - použijte nákres v podobě modelu (grafu).
Řešíte:
Použijte program MS PowerPoint a ve skupině s jedním spolužákem vytvořte prezentaci s návrhy a informacemi o výletě.
Můžete vytvořit i časový harmonogram.
Prezentaci v PowerPoint si uložte na One Drive – sdílejte s vyučujícím - projekt je hodnocen.
Základní škola T. G. Masaryka Ivančice
Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767
+420 546 419 236
reditelka@zstgmivancice.cz