Binární kód poprvé představil v 17. století německý matematik a filozof Gottfried Wilhelm Leibniz. Vytvořil systém složený z řady nul a jedniček. Během svého života však Leibniz nenašel pro svůj systém využití.
Digitální technologie nepracují v desítkové soustavě, ale v soustavě dvojkové neboli binární. To usnadňuje přenos a zvyšuje odolnost vůči chybám.
Tento způsob záznamu se technicky dobře realizuje pomocí elektrického signálu: není napětí = 0, je napětí = 1.
Binární kódování využívá principu jednoduchosti, tedy pouze významu ano/ne, svítí/nesvítí, zapnuto/vypnuto.
K čemu se binární kódování používá?
Části našeho reálného světa, který je analogový, někdy potřebujeme přeložit do digitální podoby a právě k tomu používáme binární kódování.
Pro každé písmeno abecedy existuje jedinečný zápis v podobě nul a jedniček. K tomu, abychom naučili počítač provádět různé úkony, například přehrávat hudbu nebo zobrazovat webové stránky, slouží programování.
Počítačům a podobným zařízením je potřeba všechny příkazy zadat právě v binární podobě. Pro člověka je práce s nulami a jedničkami velice náročná a nepřehledná, proto používáme programovací jazyky.
V programovacím jazyku zapíšeme, co má počítač dělat, a to lidsky čitelnými příkazy. Následně tyto čitelné příkazy pomocí speciálního nástroje přeložíme do strojového kódu v podobě nul a jedniček. A tento strojový kód už umí použít procesor počítače ke zpracování dat.
1) V pracovním listu převeď podle převodové tabulky UTF-8 slovo do binárního kódu. Tabulku si nalep do sešitu za zápis Binární čísla. Pod tabulku si vlep políčka pro zápis binárního kódu.
2) Podle převodové tabulky ASCII převeď slovo délky max. 5 písmen (bez diakritiky) do binárního kódu. Binární kód zapiš do zadní části sešitu (hledané slovo nikde neuváděj).
3) Jak skončíš práci, předej sešit s binárním kódem sousedovi. Ten se pokusí hledané slovo zjistit pomocí převodníku. Pozor na bezchybný zápis binárního kódu do převodníku.
Základní škola T. G. Masaryka Ivančice
Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767
+420 546 419 236
reditelka@zstgmivancice.cz