Kódování barev

Pokud se podíváme na tyto barvy a pokusíme se je popsat slovy, vznikají u různých lidí různé popisy barev - vznikají jejich názvy.

Každý si však vytvoří svoji paletu odstínu a tyto barvy se u různých jedinců mohou jmenovat různě.

Každý vnímáme barvy a jejich odstín jinak. Proto je důležité vytvořit jednotné pojmenování nebo označení barev pro všechny i pro digitální zařízení.

Používají se různé způsoby kódování barev například tiskárna používá model kódování CMYK

Každá barva se tvoří přidáváním nějakého odstínu ze tří základních barev. Tyto barvy přidáním v jednom místě do maxima vytváří černou barvu.

Bílou barvu v tiskárně nevytváříme - tiskárna tiskne na bílý papír a s bílou tedy nepočítá.

Zobrazovací zařízení - monitor, projektor, LCD panel používá model kódování RGB

Dochází k rozsvěcování barevných podů - pixelů na ploše monitoru a míchání barev.

Černá barva se vytvoří zhasnutím všech pixelů.

Bílá rozsvícením všech barev na jednom zobrazovacím bodě.

Tvorba kódu barvy

Kód barvy se tvoří přidáváním hodnoty jednotlivých složek ze tří barev. Definované maximum je 255 jednotek a minimum je 0 jednotek u modelu RGB.

Kódy barev je možné zapisovat takto (stále se jedná o stejný odstín barvy):

RGB – [187;143;206]

CMYK – [9;31;0;19]