Binární čísla

Binární kód poprvé představil v 17. století německý matematik a filozof Gottfried Wilhelm Leibniz. Vytvořil systém složený z řady nul a jedniček. Během svého života však Leibniz nenašel pro svůj systém využití.

Digitální technologie nepracují v desítkové soustavě, ale v soustavě dvojkové neboli binární. To usnadňuje přenos a zvyšuje odolnost vůči chybám.

Tento způsob záznamu se technicky dobře realizuje pomocí elektrického signálu:   není napětí = 0, je napětí = 1.

Binární kódování využívá principu jednoduchosti, tedy pouze významu ano/ne, svítí/nesvítí, zapnuto/vypnuto.

K čemu se binární kódování používá?

Části našeho reálného světa, který je analogový, někdy potřebujeme přeložit do digitální podoby a právě k tomu používáme binární kódování.

Pro každé písmeno abecedy existuje jedinečný zápis v podobě nul a jedniček. K tomu, abychom naučili počítač provádět různé úkony, například přehrávat hudbu nebo zobrazovat webové stránky, slouží programování.

Počítačům a podobným zařízením je potřeba všechny příkazy zadat právě v binární podobě. Pro člověka je práce s nulami a jedničkami velice náročná a nepřehledná, proto používáme programovací jazyky.

V programovacím jazyku zapíšeme, co má počítač dělat, a to lidsky čitelnými příkazy. Následně tyto čitelné příkazy pomocí speciálního nástroje přeložíme do strojového kódu v podobě nul a jedniček. A tento strojový kód už umí použít procesor počítače ke zpracování dat.

Úkoly:

1) V pracovním listu převeď podle převodové tabulky UTF-8 slovo do binárního kódu. Tabulku si nalep do sešitu za zápis Binární čísla. Pod tabulku si vlep políčka pro zápis binárního kódu.

Binární kód - tabulka

2) Podle převodové tabulky ASCII převeď slovo délky max. 5 písmen (bez diakritiky) do binárního kódu. Binární kód zapiš do zadní části sešitu (hledané slovo nikde neuváděj).

Binární kód ASCII

3) Jak skončíš práci, předej sešit s binárním kódem sousedovi. Ten se pokusí hledané slovo zjistit pomocí převodníku. Pozor na bezchybný zápis binárního kódu do převodníku.