Bádání 2 - opakování a střídání

MODUL 1 - BÁDÁNÍ 2 - VZORY S OPAKOVÁNÍM, POČÍTÁME ÚHLY

Vzdělávací cíle:

Zkoumat a objevit, jak můžeme na základě opakování vytvořit různé vzory (aniž bychom museli neustále klikat myší na blok otiskni se).

Cílem je vytvořit algoritmus k ulehčení celé práce.

ÚKOLY:

1. Otevři si Scratch, stáhni a následně ve svém otevřeném programu Scratch otevři stažený projekt Vzory_opakuj.

2. Žáci opakovaně klikají myší na připravený scénář - kolik kliknutí bylo zapotřebí pro vznik úplného vzoru?

3. Žáci přidají do scénáře blok opakuj_krát - aby vznikl úplný vzor, zjisti nejmenší potřebný počet opakování.

Modul 1 - Bádání 2

4. Zduplikuj svůj scénář - kliknutím na něj pravým tl. myši - vyber Kopírovat. Nový scénář posuň do prázdného místa a uprav v něm hodnoty tak, aby vznikly zajímavé vzory podle předlohy níže - vypočítej, kolikrát se má opakovat, o kolik stupňů.

Modul 1 - Bádání 2

5. OTÁZKY K PROVEDENÉ PRÁCI:

• Co se děje při zmenšování nebo zvětšování čísla v bloku opakuj?
  • Co se děje při změně úhlu? (nápověda 1, nápověda 2)

MODUL 1 - BÁDÁNÍ 2 - STŘÍDAVÉ VZORY

Vzdělávací cíle:

Zkoumat, jak můžeme na základě dalších kostýmů doplnit původní vzor.

ÚKOLY:

1. Pokračuj se souborem z minulého cvičení.

2. Klikni na některý ze svých scénářů, aby vznikl kruhový vzor. Potom zvol jiný kostým a znovu vykonej ten stejný scénář.

Modul 1 - Bádání 2

3. Už nechoď na záložku Kostýmy, místo toho použij blok další kostým ve scénáři a vytvoř tento vzor:

Modul 1 - Bádání 2

4. Nyní naprogramuj některé z těchto anebo podobných vzorů, každý vzor vždy jediným scénářem.

Modul 1 - Bádání 2

5. Ve skupině bloků Ovládání vyber a použij blok čekej_sekund a doplň tento blok k některému ze vzorů viz výše.

MODUL 1 - BÁDÁNÍ 2 - OPAKUJEME A STŘÍDÁME

1. Pokračuj se souborem z minulého cvičení.

2. Uprav svoje scénáře a zkus vytvořit tyto anebo podobné vzory.