Vizualizace - grafické znázornění

Z minulých hodin již dokážeme data evidovat tak, že se v nich vyznáme. Data můžeme prezentovat různým způsobem (např. v textech, v tabulkách, v grafech atd.). K popisu dat budeme tedy nyní používat grafy. Nejdříve si vyzkoušíme správné označení grafů u Datíka, potom se vrhneme na vlastní grafy v programu MS Excel.

ÚKOLY:

1. Cvičení z materiálu Ovoce a zelenina - k datům v tabulce přiřaď barvu odpovídající zobrazenému grafu.

2. Cvičení z materiálu - Datíkovy baterie - v grafu vyznačíš počet hodin, který odpovídá skutečným hodnotám uvedeným v textu (kolik hodin se Datík věnoval jednotlivým předmětům).

3. Cvičení z materiálu - Práce s rozvrhy - úkolem je spočítat z rozvrhu jednotlivé hodiny (předměty), kolikrát se za týden opakují a tuto hodnotu vyznačit do grafu.

Podle postupu viz níže si každý z žáků vyzkouší

- pracovat se sešitem programu MS Excel (vytvoří, pojmenuje a barevně označí 2 listy - Tabulka, Graf)

- navrhnout tabulku, barevně naformátovat

- vytvořit graf podle tabulky s daty

ÚKOLY:

1. Otevři si program MS Excel na ploše svého PC, vyber prázdný sešit.

2. Vytvoř 2 listy (Tabulka, Graf)

3. LIST TABULKA

- vytvoř si tabulku s názvem NAROZENINOVÝ GRAF

- tabulka bude mít řádků jako ve vzorové tabulce viz níže (název, jednotlivé měsíce - využij doplnění řady u měsíců).

- naformátuj celou tabulku

- buňky s údaji označ a nastav ohraničení

- druhý sloupec bude doplněn čísly, které odpovídají počtu narození v daném měsíci v rámci žáků v PC učebně (v některém měsíci může být i 0)

Narozeninový graf