Filtrování, třídění a řazení dat

Z předchozích hodin již víme, co jsou to data, umíme data evidovat, převádět bity/bajty, zvládneme doplnit řadu, tabulku a navrhnout vlastní tabulku.

V rámci práce s daty jsme si již vyzkoušeli vytvořit jednoduchou tabulku v programech MS Word a MS Excel.

Pokud je dat příliš mnoho, může být těžké se v nich vyznat. Proto si v této kapitole ukážeme různé způsoby, jak na to vyzrát.

Vyzkoušíme si výběr (filtrování) dat na základě daného klíče. Data dokážeme roztřídit a seřadit do skupin podle společných znaků. K tomu nám budou pomáhat názvy (adresy) buněk tabulky, jejíž data budeme používat.

ÚKOLY k zopakování:

1. Vyjmenuj příklady toho, co jsou to data.

2. V jaké podobě se data v informatice zaznamenávají?

3. Na jaká média mohou být data ukládána?

4. Pokud datům přiřadíme nějaký smysl, význam, vzniká... ?

5. Jednotkou informace je... ?

6. V čem spočívá výhoda záznamu (evidence) dat do tabulky?

ÚKOLY:

1. Cvičení z materiálu - Řazení čísel - nech si vygenerovat tabulku podle zadání. Pamatuj, že adresa buňky je tvořena písmenem sloupce a číslem řádku, v němž se nachází. Data v tabulce vyhledáváš a řadíš podle daného kritéria.

2. Cvičení z materiálu - Řazení prohlížečů - úloha představuje práci s něčím, co je nám důvěrně známé = webové prohlížeče (i když nutně nemusíme znát všechny, které jsou v příkladech jmenovány). Cílem je ukázat si, že řadit se dají nejenom čísla, ale musí se řadit i popisky, pokud s čísly souvisejí. V obou příkladech se doplňují názvy prohlížečů do prvního sloupce tabulky. V prvním se tak děje za pomoci konkrétních vyjádřených hodnot, ve druhém prostřednictvím odhadu velikosti výsečí v grafu.

3. Cvičení z materiálu - Znaky a ikony (třídění) - vyber na základě daného klíče potřebná data z tabulky a popiš za pomoci souřadnic, kde se v ní nachází.

4. Cvičení z materiálu - Barvy (filtrování) - v tomto cvičení filtruj data v textovém rozbalovacím seznamu podle obsahu tabulky. Urči počet výskytu barevných dat v tabulce.