Data v tabulce

Daty nemusí být vždy pouze čísla, i když to tak často bývá. Pokud nějaká data máme a chceme se v nich vyznat, budeme potřebovat je nějak evidovat (= přehledné vedení záznamů).

Vyzkoušíme si zaznamenat data do existující evidence. Po zvládnutí příkladů dokážeme navrhnout tabulku a nastavit pravidla pro evidenci dat v ní.

Vlastní tabulky si vytvoříme v programu MS Word (textový editor) a MS Excel (tabulkový procesor).

Úkoly:

1. Pracovali jste někdy s tabulkou? Jaká data jste z ní vyčetli?

2. V čem spočívá výhoda záznamu dat do tabulky?

3. Cvičení z materiálu - Datíkova nespavost (zjisti pravidlo pro doplnění řady). Na každém PC dojde k vygenerování jiných zvířat. Vytvoř si v programu MS Word následující tabulku (2 sloupce a 7 řádků, dopiš uvedené informace). Učitel zjišťuje od žáků, do jaké kategorie patří zvíře, které se jim zobrazilo. Tyto informace si každý zaznamenává do své tabulky. Následně proběhne zjištění, která kategorie měla nejvíce zobrazených zvířat a která se neobjevila vůbec. Stejnou tabulku přepiš v programu MS Excel, naformátuj jednotlivé buňky v tabulce, nastav si funkci Autosum pro celkový počet.

Kategorie Počet
    Africká zvířata
    Domácí zvířata
    Hospodářská zvířata
    Lesní zvířata
    Rostliny
    Celkem
  4. Cvičení z materiálu - Hudební nástroje (nastav pravidlo pro evidenci dat v tabulce podle shodných znaků - obrázky a popisy přetahuj myší).

5. Cvičení z materiálu - Vytvoření tabulky (navrhni tabulku pro evidenci dat - správný počet řádků a sloupců, seřaď data podle daného klíče).