Data, druhy dat

Data jsou v informatice údaje zaznamenané v digitální (číselné) podobě (určené k dalšímu zpracování).

Data (např. číslo, text, obrázek, zvuk) jsou zapsána (kódována) v podobě posloupností čísel (bajtů) a uložena např. na záznamovém médiu (pevný disk, CD, paměťová karta apod.).

Pokud datům přiřadíme smysl nebo význam, vzniká informace.

Základní a současně nejmenší jednotkou dat je bit (značí se malým písmenem b). Skupina 8 bitů se nazývá byte [bajt] (B). Byte je jednotka, ve které udáváme velikost dat např. velikost obrázků a dokumentů, kapacitu zařízení, na která ukládáme. Často používáme jednotky větší: k = kilo, M = mega, G = giga, T = tera.

Úkoly:

1. Uveď příklady dat, která tě obklopují.
  2. V čem ti mohou tato data pomoci?
  3. Víme, co jsou data? Přečti si text v materiálu Víme, co jsou data
  4. Cvičení z materiálu - Hledání dat (najdi společné označení pro soubor dat, jaké informace jsi získal, spoj data různého druhu).
  5. Cvičení z materiálu - Doplňování vět (vysvětli důvod pro výběr konkrétního obrázku na dané místo, jaké informace získáš pro práci s daty).
  6. Uveď příklady médií pro ukládání dat.
  7. Přepiš následující příklady do sešitu a vypočítej s pomocí nástroje Kalkulačka na svém PC:
1 1024 b =  ______ B
2 32 B =  ______ b