Víme, co jsou data?

Data - mohou být jakékoliv informace, které nacházíme kolem sebe. Nejsou to pouze informace, které nacházíme v digitálním světě, ale mouhou to být informace, které běžně vidíme nebo vnímáme svými smysly (sluchem, hmatem, čichem, zrakem, nebo chutí).

Bádání 1

Zamyslete se co vidíte na obrázku. Jaké vidíme data? Jaké druhy dat vidíte?

Diskutujte s vyučujícím.

Data - mohou to být třeba dopravní značky a světelné signály, třeba jako jsou na obrázku. Mohou to být také obrázky, zvuky, texty, čísla, barvy v různých formách.

Emoji - víš co to jsou emodji (emodži)?

Co ti říká zpráva na obrázku? Štěstí? Naštvání? Překvapení? - emoji jsou také data a používáte je každý den.

Bádání 2

Vyhledejte na internetu v prohlížeči GOOGLE CHROME nebo FireFox různé formy dat.

Uložte si na plochu některá data, která jste si vyhledali a pomocí e-mailu, který jsme již používali v minulých hodinách pošlete vyučujícímu. Postup je níže.

1. Otevřete si prohlížeč
  2. Pomocí klíčových slov vyhledávejte data (obrázek, text,..)
  3. Uložíme si na plochu např. obrázek, který je vlastně forma dat. (klikněte na obrázek pravým tlačítkem myši a vyberte "uložit obrázek jako.."
  4. Vybereme místo ukládání - "Plocha"
  5. Otevřeme si OUTLOOK a pomocí sponečky nahrajeme data do e-mailu
  6. Zmáčkneme tlačítko "ODESLAT"

Bádání 3

Posílejte si různé druhy a formy dat ve skupině, můžete i s druhou skupinou.

Bádání 4

Kliknutím na odkaz si spustíte www stránku na hledání dat - přemýšlejte a diskutujte s vyučujícím, hledejte data s robotem Datíkem.

Najdete zde více cvičení, trénujte a zkoušejte různé cvičení na hledání dat a doplňování dat. Uvidíte, že data nemusí být jen slova, ale i jiné formy.

Data mají svoji velikost, v informatice se velikost dat udává v jednotkách 1 bit nebo 1B (BYTE).

1B = 8 bitů

Tato informace je důležitá, protože když např.odesíláme obrázky e-mailem, může se stát, že jsou moc velké a nelze je poslat e-mailem. Počítání bitů a Bajtů si ukážeme další hodinu. Podíváme se také jak zjistit velikost dat v PC.

Bádání 5

1. Vezměte si sešit a psací potřeby.
  2. Podívejte se na tyto obrázky, společně ve skupinách nebo samostatně (dle instrukcí vyučujícího) se zamyslete nad hlavolamy.
  3. Zkuste napsat správná řešení do sešitu a hlaste se, že jste na to přišli. (Všimni si, že data mohou něco nahrazovat).

1 . část

2. část

3. část

Úkol:

Vytvořte postup přípravy čočkové polévky.

Místo slov, které popisují suroviny vkládejte obrázky.

Vzniknout by mělo toto:

Úkol vytvářejte v jakémkoliv textovém editoru, uložte a pošlete jako přílohu e-mailem vyučujícímu.

Můžete vytvořit i jiný návod, nemusí to být "čočková polévka".