Internet a komunikace

Internet je nerozlučitelná část našeho dnešního moderního světa. Používá se v běžném životě a je bezpochyby nenahraditelnou součástí moderního světa informatiky a komunikace.

Internet – je celosvětová počítačová síť, propojuje celý svět. Výhodou Internetu je, že veškeré informace, které můžeme získat, jsou téměř zadarmo. Posílání zpráv e-mailem nebo „chatem“ je bez poplatku.

Komunikace – způsob předávání zpráv po Internetu

• Pro komunikaci a spojení se internetem je potřeba několik faktorů:
  1. Připojit zařízení k internetu
  2. Vlastnit nainstalovaný internetový prohlížeč - program ve kterém spouštím internet
  3. Vlastnit přihlašovací údaje pro komunikační kanál (uživatelské jméno a heslo)

Připojení digitálního zařízení může být:

1. Přímé – kabelem
  2. Nepřímé – pomoci bezdrátové WIFI antény (nejvíce používaný způsob)

Bádání 1

Zjistěte jakým způsobem je PC v učebně připojen k Internetu.

Jednoduchým způsobem, jak zjistit způsob připojení je, že se podíváme na ikony v hlavním panelu systému.

Bádání 2

Co můžou znamenat ostatní ikonky na obrázku?

• Propojení digitálního zařízení k internetu např. bezdrátově se děje pomocí této ikony – klikneme na ikonu LEVÝM tlačítkem myši a vybereme známou bezdrátovou síť.

• Je možné, že je přístup k síti chráněn nějakým heslem – velmi často. Je nutné znát hesla.

Heslo – je to skupina znaků, která je zakódovaná a není možno je zjistit (velmi často u bezdrátové sítě). Hesla je nutné si pamatovat a nepoužívat stále to samé. Je dobré mít k různým účelům jiná hesla. Velmi často hesla obsahují velká i malá písmena, číslice nebo i speciální znaky jako je @.

Příklad hesla: JValINF456789@

Čím více znaků, tím více bezpečné heslo je.

• U kabelového připojení se zde nastavují vlastnosti PC sítě. Nebo je zde nabídka pro odstranění potíží s připojením.
  • PC je tak chytrý, že nám pomáhá s neuspěchy s připojením k internetu. Sám nabízí řešení problémů.

Bádání 3

Jakým způsobem je PC v učebně připojen? Jak jsi to zjistil(a)?

Komunikace

Komunikaci pokud jsme ON-LINE můžeme dělat několika způsoby:

1. E-mailem – posíláme zprávy, příjemce nemusí být připojený k internetu a po připojení si zprávu přečte – OUTLOOK – OFFICE 365
  2. Chat – posíláme zprávy a příjemce je připojen a reaguje ihned – Messenger, Skype,…

My se budeme zabývat e-mailovou komunikací a také si ji vyzkoušíme.

Všichni máme ve škole aktivní účet OFFICE 365. Je to účet určený pro práci s kancelářskými programy (WORD, EXCEL, OUTLOOK a jiné).

Najdeme zde program OUTLOOK - komunikační program k odesílání e-mailů.

Do tohoto účtu se dostaneme pomocí odkazu www.office.com nebo na našich www stránkách v horním panelu.

Potřebujeme dva údaje k přihlášení:

1. Přihlašovací jméno
  2. Heslo

Přihlašovací jméno je v tomto formátu a každý je má jiné:

jmeno.prijmeni@zak.zstgmivancice.cz

Heslo Vám vytvoří učitel informatiky a zapíšete si je do sešitku, pak si je můžete změnit.

Jsme přihlášeni do účtu. Hurá! Můžeme komunikovat?

Ještě musíme zvolit program, který nám OFFICE 365 nabízí ke komunikaci – je to OUTLOOK a má tuto ikonku.

Bádání 4

Co tyto ikonky mohou znamenat?

Podívej se na další ikonky, znáš některé z ikonek? Poznáváš alespoň jednu z on-line výuky? Diskutujte.

OUTLOOK – posílání emailu učiteli

Bádání 5

1. Spustíme si OUTLOOK (klikni na ikonku)
  2. Vyber tlačítko nová pošta v levém horním rohu
  3. Zadej KOMU píšeš (e-mail, nebo vyber jméno)
  4. Zadej předmět komunikace - téma
  5. Napiš zprávu
  6. Tlačítkem odeslat - odešli e-mail
  7. Odhlášení se z OFFICE 365

Domácí úkol:

• Přihlasíte se do OFFICE 365
  • Spustíte si OUTLOOK
  • Vytvoříte novou poštu tohoto vzhledu, vyberete správného pana učitele jako příjemce pošty!

• Odešlete svému učiteli a úkol je hotový.