Pracuji

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „OK“.

NastaveníOK

Souhlas můžete odmítnout zde

X
ZŠ TGM Ivančice
Na Brněnce 1, příspěvková organizace

Zábavné měření v první třídě:

V naší třídě jsme se rozhodli oživit matematiku pomocí praktických a zábavných aktivit. Naše cíle byly jasné: seznámit děti s metrem jako jednotkou délky, litrem jako jednotkou objemu a kilogramem jako jednotkou hmotnosti.

Metr a jeho magie

Začali jsme s metrem. Cílem bylo ukázat dětem, jak metr vypadá, jak se s ním pracuje a jak ho mohou používat v běžném životě. Děti poprosily rodiče a přinesly si do školy metr, ať už skládací nebo svinovací. Na začátku se snažily odhadnout, jak dlouhý metr může být. Poté jsme si ho na měřidle ukázali. Společně jsme měřili všechno možné ve třídě, od lavic, okenních parapetů, koberce až po skříně. Nejzábavnější částí pro naše malé sportovce bylo propojení matematiky s tělocvikem, v tělocvičně si děti zkusily skok z místa, skvělá fyzická aktivita, ale také praktická ukázka toho, jak je daleko metr. Ne všichni skočili metr, ale to nevadí, důležité bylo procvičování měření a poznávání délky. Na konci hodiny jsme diskutovali o tom, jak se metr používá v každodenním životě, od měření nábytku při nákupu až po porovnávání výšek s kamarády.

Litr - kouzelná jednotka objemu

Ve světě kolem nás je měření objemu nezbytnou dovedností a naše malé dobrodružství s měřením objemu začalo. Rozhodli jsme se naplnit prázdnou litrovou láhev od mléka vodou přímo z kohoutku. Tato jednoduchá demonstrace nám pomohla pochopit, jak vypadá přesně 1 litr vody. Následně jsme se zaměřili na větší objem, děti s nadšením přelévaly vodu do třílitrového barelu a diskutovali o tom, co všechno se v běžném životě měří na litry. Bylo fascinující sledovat, jak si uvědomují, že litr je všudypřítomná jednotka, která nám pomáhá orientovat se ve světě tekutin.

Kilogram - váha našeho světa

A nakonec jsme se ponořili do světa hmotnosti.  Kdo chtěl mohl se zvážit na osobní váze. Odhadovali jsme a vážili různé předměty ve třídě. S napětím v očích jsme pozorovali ručičku váhy, jak se přiklání k našim odhadům. Každý dostal za úkol odhadnout, co je těžší, jestli těstoviny nebo mouka. Zjistili jsme, že někdy věci nevypadají tak těžké, jak ve skutečnosti jsou a že hmotnost je všude kolem nás.

.

“O více” a “o méně” s LEGO kostkami

Největší zábava však přišla, když jsme se učili pojmy “o více” a “o méně”. Lego kostky byly ideální, protože jsme mohli stavět věže a porovnávat jejich výšky. Děti rychle pochopily, že věž, která má “o více” kostek, je vyšší, a věž, která má “o méně” kostek, je nižší. Tato vizuální a praktická lekce jim pomohla pochopit toto učivo mnohem lépe než pouhá slova v učebnici.

                                                                                                                                                                                                                                                                      Mgr. Radka Hudecová

Foto: Mgr. Radka Hudecová

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Školní parlament ZŠ TGM Ivančice

Odkaz na starý web školy

 

 

 

 

  Nenech to být - schránka důvěry - pomoc při odhalování šikany

Horizont

 

KONTAKTY

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice

Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767

  +420 546 419 236

reditelka@zstgmivancice.cz

Kde nás najdete?