Pracuji

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „OK“.

NastaveníOK

Souhlas můžete odmítnout zde

X
ZŠ TGM Ivančice
Na Brněnce 1, příspěvková organizace

V posledních měsících se velmi často setkáváme s pojmy jako AI nebo také umělá inteligence (anglicky Artificial intelligence = AI). Co je to umělá inteligence? Zeptat se můžeme například jednoho ze zástupců generativní umělé inteligence – a tím je Bard od společnosti Google.

Umělá inteligence je obor informatiky, který se zabývá vývojem systémů, které jsou schopny napodobovat lidské schopnosti, jako je uvažování, učení se, plánování nebo kreativita. Generativní umělá inteligence je typ umělé inteligence, který dokáže vytvářet nový obsah, jako jsou obrázky, hudba, kód nebo text. Využívá pokročilé modely strojového učení a neuronové sítě k tomu, aby se naučila správnou distribuci dat a byla podle těchto vzorců schopna vytvářet nová.

Bard – jsem vycvičen na masivním souboru textu a kódu a jsem schopen generovat text, překládat jazyky, psát různé druhy kreativního obsahu a odpovídat na vaše otázky informativním způsobem.

AI si můžeme představit jako jakéhosi studenta, který se po dlouhou dobu učí z různých zdrojů, aniž by se unavil, ale s lidským učitelem, který mu kouká přes rameno a v případě potřeby zasahuje a opraví ho. Bez ohledu na to, jak každý výrok od umělé inteligence pravdivě zní, měl by být z naší strany podroben další analýze (často se zatím stává, že AI halucinuje = neříká pravdu). Kde všude se s AI setkáváme nám přiblíží krátké video z pořadu Wifina od České televize.

S některými třídami jsme v rámci hodin informatiky již pracovali s AI. Pokud budete mít zájem, můžete si některé aplikace – webové služby (neinstalují se) také vyzkoušet:

  • Bard - https://bard.google.com - prozatím platí věkové omezení na 18 let (ve škole ho tedy ovládá učitel), žáci dávají AI otázky. Existuje i několik dalších podobných aplikací s nižším nebo žádným věkovým omezením, současně ale také s různými výsledky při komunikaci. Podmínkou zmíněné aplikace je mít účet u Google.
  • Google Arts & Culture - https://artsandculture.google.com/play - velké množství her a úkolů s podporou AI. Mezi oblíbené patří Blob Opera nebo 3D Pottery.
  • Stát se dirigentem - https://semiconductor.withgoogle.com - pokud máte webkameru, stačí si stoupnout před monitor PC a pracovat jako skutečný dirigent.
  • Scribble Diffusion - https://scribblediffusion.com - generování obrázků, nakreslíte v aplikaci obrázek, který se po chvíli promění ve fotografii.
  • Obrázek na čas - https://quickdraw.withgoogle.com - kreslíte na čas podle slovního zadání, po celou dobu vašeho kreslení vám AI anglicky sděluje, co pod vaším obrázkem vidí. Jakmile AI pozná obrázek odpovídající slovnímu zadání, máte bod a kreslíte další obrázek. Doporučuji v prohlížeči nastavit češtinu, tím dojde alespoň k překladu všech anglických textů (mluvit na vás bude ale stále jen anglicky).

Zatím žádná jiná technologie nebyla tak rychlá, dynamická a inovativní jako umělá inteligence. Samotné AI nástroje se neustále mění a nové vznikají. Výše zmíněné jsou jen zlomkem toho, co dnešní umělá inteligence dokáže. Věřím, že některé uvedené aplikace mohou být příjemným zpestřením.

Mgr. O. Němec

Foto: Mgr. O. Němec

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Školní parlament ZŠ TGM Ivančice

Odkaz na starý web školy

 

 

 

 

  Nenech to být - schránka důvěry - pomoc při odhalování šikany

Horizont

 

KONTAKTY

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice

Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767

  +420 546 419 236

reditelka@zstgmivancice.cz

Kde nás najdete?