Tam nás přivítal pan Něnička, který nám zprostředkoval nejen vstup do prostoru hřbitova, ale i krátký úvod do tématu: vysvětlil nám, k čemu sloužila malá budova u vstupu, pomohl nám rozluštit hebrejský nápis nad vchodem, na dobových fotografiích ukázal, jak kdysi Židé žili v našem městě. Nakonec nás provedl po hřbitově a upozornil na nejstarší náhrobky z 16. a 17. století - všímali jsme si hebrejských nápisů, symbolů, a celkově atmosféry místa, které je symbolicky propojeno s krajinou - stromy a rostlinami, obrůstajícími a pohlcujícími náhrobní kameny.
Žáci se nechali touto magickou atmosférou inspirovat ke kresbám uhlem a rudkou a snažili se zachytit náladu tohoto místa.
V další hodině výtvarky jsme se zaměřili na znaky hebrejského písma, jejichž pomocí se žáci pokusili zapsat své jméno - vyrobili papírovou matrici, ze které potom jméno otiskli. Nedokonalosti tisků přitom pěkně korespondovaly s charakterem starodávných kamenných náhrobků a mizejících tajemných nápisů.
Mgr. Leona Bubeníková
Základní škola T. G. Masaryka Ivančice
Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767
+420 546 419 236
reditelka@zstgmivancice.cz