Pracuji

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „OK“.

NastaveníOK

Souhlas můžete odmítnout zde

X
ZŠ TGM Ivančice
Na Brněnce 1, příspěvková organizace

Zkamenělá nebo živá – postava v pohybu – VV 8. ročník

Barokní sochař Matyáš Bernard Braun vytvořil v 17. století pro zámek Kuks (který vlastně původně vůbec zámkem nebyl) řadu soch znázorňujících lidské dobré a špatné vlastnosti, tedy Ctnosti a Neřesti.

Jsou to vlastně jakési postavy herců na jevišti, kteří mají rekvizity a kostýmy a kteří právě hrají svou roli v divadelním představení. A v průběhu hry jakoby někdo zvolal zaklínadlo „Zkameníš!“ a tito herci se proměnili v kámen a přitom zůstali v tom pohybu, jaký právě vykonávali.

Žáci 8. ročníku dostali k dispozici fotografie těchto soch a měli za úkol podle nich zachytit postavu v pohybu i materiál - kámen, bílou pastelkou na černý výkres. Potíž jim dělala ovšem kvalita oné fotografie: byla malá a špatně viditelná. Takže žáci si museli některé části sochy „domyslet“ – k tomu jim pomáhal také podrobný popis sochy uvedený pod fotografií.

V další výtvarce jsme pak na tuto práci navázali: opět šlo o postavu v pohybu, ale podle „živého modelu“. Nejprve jsme si vysvětlili zákonitosti zobrazování proporcí lidského těla a pak jsme se pustili do práce. Jeden z žáků se nabídl jako model a před všemi žáky tančil na puštěnou hudbu. V okamžiku, kdy hudba přestala hrát, žák „zkameněl“ a ostatní zkusili rychlou kresbou zachytit jeho pozici. Takto jsme tanec zastavili ještě několikrát a vždy žáci kreslili do jedné skici, ke které přidávali další a další pozice. Vznikly tak živé, rozpohybované figurální kresby.

Foto: Mgr. Leona Bubeníková

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Školní parlament ZŠ TGM Ivančice

Odkaz na starý web školy

 

 

 

 

  Nenech to být - schránka důvěry - pomoc při odhalování šikany

Horizont

 

KONTAKTY

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice

Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767

  +420 546 419 236

reditelka@zstgmivancice.cz

Kde nás najdete?