Pracuji

Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
X
ZŠ TGM Ivančice
Na Brněnce 1, příspěvková organizace

Poznávání neživé přírody - 5. A

Neživá příroda je nezbytnou součástí našeho života. Půda vznikla postupným zvětráváním a následným rozpadem nerostů a hornin. Právě tyto části neživé přírody jsme poznávali v průběhu září v učivu přírodovědy.

S horninami a nerosty jsme se v hodinách prakticky seznámili. Měli jsme jedinečnou možnost poznat na základě pozorování jejich základní vlastnosti. Už víme, že je magnetit magnetický, jak vypadají základní nerosty obsažené v žule a mnoho dalších zajímavostí.

S radostí jsem zjišťovala, jak jsou někteří žáci tímto učivem zaujatí. Sami si nosili z domu různé horniny a nerosty. Díky spolupráci s rodiči máme v naší sbírce ve škole k dispozici i větší kusy mramoru, opracovanou žulu, pískovec.

Přírodovědné učivo by mělo být provázáno i s bádáním. Na jednoduchém pokusu jsme si ukázali proces usazování. Smísili jsme písek, vodu a olej. Jako správní badatelé jsme přišli s určitými předpoklady, které jsme na základě pokusu vyvrátili, potvrdili. Mnozí žáci dokázali překvapivě přesně vysvětlit proces, který jsme pozorovali. Znali i pojmy jako je hustota látek.

Prvotní rozdělení složek bylo patrné během několika sekund, minut. V následujících dvou vyučovacích hodinách se krásně vyčistila i vodní hladina, která byla pískem zprvu zakalená. Plovoucí olej nám připomněl, jak strašlivé jsou následky při úniku ropy do moří. I ropa vytváří plovoucí vrstvu na mořské hladině a hubí živé organizmy.

Bádat budeme v průběhu roku opakovaně. Právě praktické dovednosti nám umožňují pochopit důkladně vše kolem nás.

Chraňme a poznávejme přírodu jako celek. A mějme na paměti, že i neživá příroda si zaslouží ochranu stejně jako příroda živá.

Mgr. Jarmila Loudová a žáci 5. A

Foto: Mgr. Jarmila Loudová

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Odkaz na starý web školy

 

 

 

 

  Nenech to být - schránka důvěry - pomoc při odhalování šikany

Horizont

 

KONTAKTY

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice

Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767

  +420 546 419 236

reditelka@zstgmivancice.cz

Kde nás najdete?