Ve středu 7. června žáci 1. ročníků cestovali do Vyškova. Ačkoli bylo ještě v předchozím dnu hlášeno deštivé počasí, nenechali jsme se odradit. Sešli jsme se s úsměvem ráno před školou. Nálada byla o to lepší, že se naštěstí počasí umoudřilo a po celou dobu výletu jsme nakonec měli příjemné počasí zcela bez srážek a velkých veder.

Cesta do Vyškova nám rychle uběhla. V autobuse mohli všichni dospat ranní brzké vstávání, případně zhlédli animovanou pohádku.

Ihned po příjezdu jsme přestoupili do DinoExpresu. Zavezl nás do DinoParku. Zábavní park s několika desítkami modelů dinosaurů nám přiblížil dobu druhohor. Rázem jsme se ocitli v jiném světě. Navštívili jsme sál 4D kina. Představení se nám velmi líbilo. Nebáli jsme se, i když nám občas dotěrný hmyz prolétl přímo nad hlavou. Nezalekli jsme se ani virtuálního kontaktu s obřími dinosaury. Následně jsme si prošli celý park. Některé modely byly opatřeny i zvukem a pohybem. Nechyběl prostor na svačinku, nákup suvenýrů a občerstvení. Neopomněli jsme využít i jednotlivé odpočinkové zóny – dětská hřiště.

DinoExpresem jsme později cestovali zpět do ZOO Vyškov, kde jsme mohli zhlédnout desítky druhů zvířat. Ačkoli se zoo zaměřuje na chov domácích zvířat, je zde mnoho zástupců, které nemáme běžně příležitost poznat. Některé chovy z expozice přibližují totiž i zástupce jiných kontinentů – Afriky, Asie a Jižní Ameriky – např. velbloudy, lamy, watusi, ad. Měli jsme štěstí, že jsme respektovali návštěvní řád a krmili jsme jen určená zvířata. Zaměstnankyně zoo nám za to dovolila natrhat si lístečky pampelišky a nakrmit jimi za odměnu i lemury.

Největší oblibu měla kontaktní část zoo – nesla název Dvoreček naší babičky. Zde si děti užily kontakt s domácími zvířaty. Mohly  si pohladit kůzlátka, jehňátka a ostatní zvířata. Další radostné okamžiky děti strávily na hanáckém statku, v němž si mohly zážitkovou metodou vyzkoušet řadu dovedností z původního tradičního venkovského života – např. podojit krávu, napumpovat vodu a roztočit mlýnské kolo. Centrum environmentální výchovy dětem přiblížilo řadu ekologických témat. Možnost volného pohybu v prostoru statku si všichni žáci naplno vychutnali. S velkou radostí si děti také prošly všechny prolézačky, skluzavky a další atrakce na dětských hřištích.

I cesta zpět do Ivančic nám rychle uběhla. Někteří se v autobuse prospali, jiní žáci sledovali další animovanou pohádku. Unavení, ale se spoustou jedinečných zážitků, jsme se v odpoledních hodinách vrátili zpět do Ivančic.

Mgr. Jarmila Loudová

Foto: Mgr. Jarmila Loudová