V úterý 8. 11. jsme měli možnost zažít skvělý výukový program přímo u nás ve škole. Přijel k nám sklář Michal Zahradník, se kterým jsme strávili dvě pohodové hodiny plné příběhů o skle a ukázek, jak se sklem pracuje. I když se informace týkaly historie, výroby a využití skla a mohly se zdát pro druháky těžké, pan sklář je dokázal podat velmi poutavým způsobem a druháčci ani nedutali. Jen občas se ozvalo udivené júúú, óóó, když pod rukami skláře nad kahanem probíhala „kouzla“.
Viděli jsme, jak se dá sklo tavit, krájet, kroutit, spojovat a řezat plamenem, pan sklář vytvořil skleněnou pružnou spirálu, skleněné vlákno a skleněný papír, který se rozpadal pod rukama. S něčím podobným se člověk běžně nesetká.
Pro naši třídu na přání žáků vytvořil třídní zvířátko – děti se domluvily, že si přejí želvičku.
V druhé hodině si každý žák zkusil vyfouknout malou skleněnou baňku, která po odříznutí z tyče může sloužit jako píšťalka a po naplnění vodou také jako lupa.
Pan sklář to s dětmi opravdu umí, s humorem a laskavostí nás provedl kouzlem sklářského řemesla a my mu za to moc děkujeme.