Pracuji

Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
X
ZŠ TGM Ivančice
Na Brněnce 1, příspěvková organizace

Dovolte, abychom Vám poděkovali za účast na sběrových aktivitách.

Za peníze získané ze sběru papíru, šípků, kaštanů, pomerančové kůry a hluchavky jsou pořizovány odměny pro žáky v průběhu celého roku.

 

Na naší škole se v současné době sbírá:

 

Sběr kaštanů na ZŠ TGM IvančiceKaštany

Sbíráme kaštany, které budou následně sloužit k přikrmování lesní zvěře. Odevzdávat zvážené do připravených nádob u vrátnice školy, váhu nahlásit třídnímu učiteli (bližší informace u třídního učitele).

Věděli jste, že kromě toho, že je strom hojně pěstován jako okrasná rostlina parků a alejí, používalo se barvivo, které obsahují jeho listy, kůra a slupky plodů, k barvení látek? Jeho nektar je bohatý na cukry, proto se jedná o důležitý strom pro včelaře. Aktivní látky získávané z kaštanu působí protizánětlivě a urychlují vstřebávání otoků. Aesculin obsažený v kůře je využíván k léčbě křečových žil.

 

Sběr šípků na ZŠ TGM IvančiceŠípky

Sbíráme zralé šípky (červené, tvrdé) zbavené okvětních lístků a stopek. Zvážené šípky se budou odevzdávat každý den před vyučováním u vstupu do šaten.

Věděli jste, že plody jsou bohatým zdrojem vitaminů a minerálních látek? Důležitý je zejména vitamin C, který posiluje obranyschopnost a působí proti infekčním onemocněním. Dále zpevňuje cévy, pomáhá při bolestech žil, ovlivňuje srážlivost krve, nachlazení, zlepšuje zásobování těla kyslíkem a udržuje schopnost soustředit se. Ve 100 g šípků jsou přibližně 2 g vitaminu C. Obsahuje také vitaminy B1 a B2, které se podílí na metabolismu tuků, cukrů a bílkovin. Dále kombinaci vápníku a rutinu, která je součástí léků, například proti onemocnění dásní. V šípku najdete také fosfor a draslík.

 

 

 

Sběr papíru na ZŠ TGM IvančiceStarý papír (celoroční sběr)

Balíky papíru můžete nosit k vrátnici školy (menší množství) nebo přímo do kontejneru za školou (zadní plechová brána na rohu školy v ulici Na Úvoze).

Věděli jste, že ze 70 kg starého papíru se vyrobí stejné množství nového papíru jako z jednoho stromu?
 

Ukončené sběry:

Sběr pomerančové kůry na ZŠ TGM Ivančice Pomerančová kůra

Sbíráme sušenou pomerančovou kůru.

Věděli jste, že se v pomarančové kůře nachází vláknina (prospěšná pro zažívání a snižování hladiny cholesterolu), tangeretin a nobiletin (látky ze skupiny flavonoidů, které zmenšují riziko vzniku rakoviny), vitamíny C, B, A, minerály a stopové prvky?

 


 

 

Sběr citronové kůry na ZŠ TGM IvančiceCitronová kůra

Sbíráme sušenou citronovou kůru (bližší informace u třídního učitele).

Věděli jste, že se v citronové kůře nachází vláknina, která je prospěšná pro snižování hladiny cholesterolu, má detoxikační účinek na organismus, podporuje pocení a chuť k jídlu? Často se nachází ve směsích ovocného čaje.

 

 

Sběr bylinLéčivé byliny

Informace o druhu sbíraných bylin získáte od svého třídního učitele.

 

 

 

 

Sběr vypsaných pastelek na ZŠ TGM Ivančice DĚTI POMÁHAJÍ DĚTEM aneb SBÍREJTE S NÁMI ŠPAČKY (myšleno malé vypsané pastelky)

Milí rodiče, naše škola se letos zapojuje do projektu ŠPAČKOŠ, který vznikl ve spolupráci společnosti KOH-I-NOOR HARDTMUTH a Českého olympijského svazu. V rámci tohoto projektu sbíráme VYPSANÉ PASTLEKY A TUŽKY = ŠPAČKY. Ty pak využívají lidé z chráněné dílny STROOM DUB a vyrábějí z nich různá umělecká díla.

Běžný špaček se pohybuje kolem 3–4 cm, určitě byste nikdy neměli vyhazovat tužky a pastelky delší než 8 cm. Tužku tvoří dřevo a tuha. Přestože se jedná o přírodní materiály, tuha se v přírodě nerozkládá příliš snadno. Než na skládce, zbytky tužek by měly končit tam, kde pro ně ještěněkdo najde užitek.

Ve společnosti STROOM Dub, rozvíjející osoby s omezením, lepí z nasbíraných špačkův rámci terapeutických dílen nejrůznější skulptury, což osobám s omezením přináší potřebnou relaxaci. V terapeutických dílnách vznikají svojí povahou jedinečná a velice cenná díla, za jejichž vytvořením stojí desítky hodin poctivé ruční práce. Následná dražba vytvořených děl získává zdroje pro Českou olympijskou nadaci, která podporuje sportující děti. Pomyslný kruh se tak uzavírá a dětmi vytříděný špaček ve výsledku pomáhá opět dětem. Více na www.spackos.cz.

 

 

Sběr knih na ZŠ TGM IvančiceSbírka knih pro volné chvíle školáků

aneb podpořte spolu s námi vztah dětí ke knihám

Milí rodiče a přátelé školy, rádi bychom Vás požádali o podporu sbírky dětských knih. Máte v domácí knihovničce dvě vydání stejné knihy? Chcete předat dál pěknou knihu, jež by mohla oslovit školáky od 1. do 9. ročníku? Potřebujete udělat pořádek v domácí knihovničce a vyřadit tituly, které již doma nečtete?

Pak neváhejte a přineste tyto knihy kterýkoli den na vrátnici školy. Bude zde k tomuto účelu připravená sběrná krabice. Knihy budeme postupně zařazovat do knihovniček na chodbách naší školy.

Dětem budou volně přístupné, zpestří jim chvíle oddechu během přestávek a volných hodin.

Není nic krásnějšího než rozjímat nad knihou. Rádi bychom touto cestou motivovali k četbě i děti, které se čtení knih v domácím prostředí příliš nevěnují. Pokud budou mít knihy na očích, určitě se k milovníkům knih s chutí připojí.

Knihy nemusí být zánovní. Jedinou podmínkou je, aby byly vhodné pro čtenáře od 6 do 16 let a nechyběly v nich stránky.

Předem děkujeme za podporu této akce. Těšíme se na pěkné knižní tituly. Našim školákům umožní přenést se do světa fantazie, prožívat dobrodružství a podpoří jejich lásku ke knihám.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Odkaz na starý web školy

 

 

 

 

odkaz na MŠMT

Horizont

KONTAKTY

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice

Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767

  +420 546 419 236

reditelka@zstgmivancice.cz

Kde nás najdete?