Pracuji

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „OK“.

NastaveníOK

Souhlas můžete odmítnout zde

X
ZŠ TGM Ivančice
Na Brněnce 1, příspěvková organizace

Dovolte, abychom Vám poděkovali za účast na sběrových aktivitách.

Za peníze získané ze sběru papíru, šípků, kaštanů, pomerančové kůry a hluchavky jsou pořizovány odměny pro žáky v průběhu celého roku.

 

Na naší škole se v současné době sbírá:

 

Sběr pomerančové kůry na ZŠ TGM Ivančice Pomerančová kůra

Sbíráme sušenou pomerančovou kůru.

Věděli jste, že se v pomarančové kůře nachází vláknina (prospěšná pro zažívání a snižování hladiny cholesterolu), tangeretin a nobiletin (látky ze skupiny flavonoidů, které zmenšují riziko vzniku rakoviny), vitamíny C, B, A, minerály a stopové prvky?

 

 

Sběr papíru na ZŠ TGM IvančiceStarý papír (celoroční sběr)

Balíky papíru můžete nosit k vrátnici školy (menší množství) nebo přímo do kontejneru za školou (zadní plechová brána na rohu školy v ulici Na Úvoze).

Věděli jste, že ze 70 kg starého papíru se vyrobí stejné množství nového papíru jako z jednoho stromu? 

 

Ukončené sběry:

 

Sběr kaštanů na ZŠ TGM IvančiceKaštany

Sbíráme kaštany, které budou následně sloužit k přikrmování lesní zvěře. Odevzdávat zvážené do připravených nádob u vrátnice školy, váhu nahlásit třídnímu učiteli (bližší informace u třídního učitele).

Věděli jste, že kromě toho, že je strom hojně pěstován jako okrasná rostlina parků a alejí, používalo se barvivo, které obsahují jeho listy, kůra a slupky plodů, k barvení látek? Jeho nektar je bohatý na cukry, proto se jedná o důležitý strom pro včelaře. Aktivní látky získávané z kaštanu působí protizánětlivě a urychlují vstřebávání otoků. Aesculin obsažený v kůře je využíván k léčbě křečových žil.

 

 

 

Sběr žaludů na ZŠ TGM IvančiceŽaludy

Sbíráme žaludy, které budou následně sloužit k přikrmování lesní zvěře. Odevzdávat zvážené do připravených nádob u vrátnice školy, váhu nahlásit třídnímu učiteli (bližší informace u třídního učitele).

Věděli jste, že žaludy jsou důležitým zdrojem potravy zejména pro veverky, zajíce, srnce a divoká prasata? V zimním období, kdy je potravy málo, jsou žaludy pro tyto živočichy nezbytné.

 

 

 

 

Sběr šípků na ZŠ TGM IvančiceŠípky

Sbíráme zralé šípky (červené, tvrdé) zbavené okvětních lístků a stopek. Zvážené šípky se budou odevzdávat každý den před vyučováním u vstupu do šaten.

Věděli jste, že plody jsou bohatým zdrojem vitaminů a minerálních látek? Důležitý je zejména vitamin C, který posiluje obranyschopnost a působí proti infekčním onemocněním. Dále zpevňuje cévy, pomáhá při bolestech žil, ovlivňuje srážlivost krve, nachlazení, zlepšuje zásobování těla kyslíkem a udržuje schopnost soustředit se. Ve 100 g šípků jsou přibližně 2 g vitaminu C. Obsahuje také vitaminy B1 a B2, které se podílí na metabolismu tuků, cukrů a bílkovin. Dále kombinaci vápníku a rutinu, která je součástí léků, například proti onemocnění dásní. V šípku najdete také fosfor a draslík.

 


 

Sběr citronové kůry na ZŠ TGM IvančiceCitronová kůra

Sbíráme sušenou citronovou kůru (bližší informace u třídního učitele).

Věděli jste, že se v citronové kůře nachází vláknina, která je prospěšná pro snižování hladiny cholesterolu, má detoxikační účinek na organismus, podporuje pocení a chuť k jídlu? Často se nachází ve směsích ovocného čaje.

 

 

Sběr bylinLéčivé byliny

Informace o druhu sbíraných bylin získáte od svého třídního učitele.

 

 

 

 

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Školní parlament ZŠ TGM Ivančice

Odkaz na starý web školy

 

 

 

 

  Nenech to být - schránka důvěry - pomoc při odhalování šikany

Horizont

 

KONTAKTY

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice

Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767

  +420 546 419 236

reditelka@zstgmivancice.cz

Kde nás najdete?