Pracuji

Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
X
ZŠ TGM Ivančice
Na Brněnce 1, příspěvková organizace

Dovolte, abychom Vám poděkovali za účast na sběrových aktivitách.

Za peníze získané ze sběru papíru, šípků, kaštanů, pomerančové kůry a hluchavky jsou pořizovány odměny pro žáky v průběhu celého roku.

 

Na naší škole se v současné době sbírá:

 

Sběr papíru na ZŠ TGM IvančiceStarý papír (celoroční sběr)

Balíky papíru můžete nosit k vrátnici školy (menší množství) nebo přímo do kontejneru za školou (zadní plechová brána na rohu školy v ulici Na Úvoze).

Věděli jste, že ze 70 kg starého papíru se vyrobí stejné množství nového papíru jako z jednoho stromu?


 

 

Sběr pomerančové kůry na ZŠ TGM Ivančice Pomerančová kůra

Sbíráme sušenou pomerančovou kůru.

Věděli jste, že se v pomarančové kůře nachází vláknina (prospěšná pro zažívání a snižování hladiny cholesterolu), tangeretin a nobiletin (látky ze skupiny flavonoidů, které zmenšují riziko vzniku rakoviny), vitamíny C, B, A, minerály a stopové prvky?

 

 

 

Ukončené sběry:

 

Sběr kaštanů na ZŠ TGM IvančiceKaštany

Sbíráme kaštany, které budou následně sloužit k přikrmování lesní zvěře. Odevzdávat zvážené do připravených nádob u vrátnice školy, váhu nahlásit třídnímu učiteli (bližší informace u třídního učitele).

Věděli jste, že kromě toho, že je strom hojně pěstován jako okrasná rostlina parků a alejí, používalo se barvivo, které obsahují jeho listy, kůra a slupky plodů, k barvení látek? Jeho nektar je bohatý na cukry, proto se jedná o důležitý strom pro včelaře. Aktivní látky získávané z kaštanu působí protizánětlivě a urychlují vstřebávání otoků. Aesculin obsažený v kůře je využíván k léčbě křečových žil.

 

 

Sběr šípků na ZŠ TGM IvančiceŠípky

Sbíráme zralé šípky (červené, tvrdé) zbavené okvětních lístků a stopek. Zvážené šípky se budou odevzdávat každý den před vyučováním u vstupu do šaten.

Věděli jste, že plody jsou bohatým zdrojem vitaminů a minerálních látek? Důležitý je zejména vitamin C, který posiluje obranyschopnost a působí proti infekčním onemocněním. Dále zpevňuje cévy, pomáhá při bolestech žil, ovlivňuje srážlivost krve, nachlazení, zlepšuje zásobování těla kyslíkem a udržuje schopnost soustředit se. Ve 100 g šípků jsou přibližně 2 g vitaminu C. Obsahuje také vitaminy B1 a B2, které se podílí na metabolismu tuků, cukrů a bílkovin. Dále kombinaci vápníku a rutinu, která je součástí léků, například proti onemocnění dásní. V šípku najdete také fosfor a draslík.

 

 

 

Sběr citronové kůry na ZŠ TGM IvančiceCitronová kůra

Sbíráme sušenou citronovou kůru (bližší informace u třídního učitele).

Věděli jste, že se v citronové kůře nachází vláknina, která je prospěšná pro snižování hladiny cholesterolu, má detoxikační účinek na organismus, podporuje pocení a chuť k jídlu? Často se nachází ve směsích ovocného čaje.

 

 

Sběr bylinLéčivé byliny

Informace o druhu sbíraných bylin získáte od svého třídního učitele.

 

 

 

 

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Odkaz na starý web školy

 

 

 

 

odkaz na MŠMT

Horizont

KONTAKTY

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice

Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767

  +420 546 419 236

reditelka@zstgmivancice.cz

Kde nás najdete?