Pracuji

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „OK“.

NastaveníOK

Souhlas můžete odmítnout zde

X
ZŠ TGM Ivančice
Na Brněnce 1, příspěvková organizace

Díky novým technologiím získala komunikace mezi lidmi úplně nové dimenze: ať už je to mobilní telefon, email, chat, aplikace instant messagingu nebo internetové sociální sítě, všechny tyto moderní komunikační prostředky boří hranice mezi lidmi.

Komunikace ještě nikdy nebyla tak snadná, vzkazy jsou dnes přenášeny nejrychleji v historii a jedním pohybem prstů může jeden jediný člověk oslovit tisíce lidí. Nezastupitelnou roli přitom nové komunikační technologie hrají hlavně v životě dětí a teenagerů.
S nekonečnou komunikací jsou ale úzce spjatá i vážná rizika. Možnosti využití komunikačních technologií jsou totiž stejně široké jako možnosti jejich zneužití, většina mladších uživatelů si to ale neuvědomuje. Přinášíme proto informace a rady, jak zajistit bezpečí při komunikaci prostřednictvím nových technologií. Rizikům sice můžou předcházet i technická opatření, důležitější je ale povědomí o tom, co může při moderní komunikaci hrozit. Nejrizikovějším faktorem je totiž sám člověk a jeho vlastní chování…

 

Kybergrooming

Co by Vaše děti měly vědět?

Kybergrooming: že jsi to slovo ještě nikdy neslyšel? To nevadí, určitě jsi už totiž slyšel o tom, že bys neměl cizím lidem dávat svoje telefonní číslo, říkat jim jen tak na potkání svoje celé jméno a už vůbec bys neměl nikomu cizímu prozrazovat, kde přesně bydlíš.

Na internetu taková obezřetnost platí dvojnásob – nikdy nevíš, s kým si zrovna píšeš a jestli ten nový kamarád, co se ti s ním tak dobře povídá, náhodou není už trochu vysloužilý pán, co to s tebou myslí trochu jinak.

Kybergrooming se totiž říká takovému chování, kdy se někdo na internetu vydává za někoho jiného, aby získal důvěru oběti a nalákal ji k osobní schůzce. Setkání má pro pachatele jediný smysl: oběť zneužít. Takové případy se dějí ve světě i u nás např. třináctiletá Petra z Prahy se na chatu seznámila s chlapcem, který tvrdil, že je o dva roky starší. Neustále se ji snažil kontaktovat, psal maily, SMSky. Petře to ale bylo trochu divné, svěřila se s tím kamarádce a potom i rodičům, kteří potom kontaktovali policii. S Petřiným „kamarádem“ domluvili schůzku a pro policii už bylo jednoduché ho zatknout. Místo patnáctiletého mladíka totiž šlo o čtyřicetiletého devianta. Tenhle případ skončil happyendem, jak by to ale dopadlo, kdyby Petra na začátku naletěla a nakonec svolila i ke schůzce...?

Pachatelé kybergroomingu se obvykle nejprve snaží získat osobní kontakty na svou oběť (telefonní číslo, adresu atd.). V další fázi potom zjišťují životní situaci oběti (žije s oběma rodiči? má sourozence? má hodně kamarádů?) a na tom pak staví další komunikaci: snaží se navázat přátelský a důvěrný vztah, potom už je snadné navrhnout osobní schůzku.
Pachatelé se často vydávají za někoho úplně jiného, než ve skutečnosti jsou: pokud se chtějí dostat do přízně osmileté dívenky, často si hrají na stejně starou holčičku a povídají si s ní třeba o domácích mazlíčcích. U starších děvčat se jim může vyplatit vydávat se za osmnáctiletého chlapce apod.
Důležitým rysem komunikace je trpělivost: pachatelé si vydrží i dlouhé měsíce jen tak povídat, aby si k sobě svou oběť pevně připoutali a s jistotou získali její důvěru. Často k tomu využívají i dárky a podplácení, dítěti například posílají kredit na mobilní telefon. Součástí kybergroomingu může být i vydírání – pachatel od oběti získá např. intimní fotografie. Jakmile je má jednou v ruce, může dítě pod pohrůžkou zveřejnění nutit k čemukoliv – třeba k opakovanému osobnímu setkání, kde pachatel oběť zneužívá.

Na internetu se důvěra nevyplácí, a tak vždycky zachovej chladnou hlavu, když se s někým seznámíš. I z toho nejlepšího kamaráda se nakonec může vyklubat někdo úplně jiný. Na schůzky proto s takovými známostmi raději nechoď. A jestli jsi už trochu starší a vážně ti to nedá, nechoď na takové schůzky nikdy sám, ale vezmi s sebou někoho dospělého. Ten může být poblíž a v případě nouze ti pomůže.

Zdroj videa: KPBI - Kraje pro bezpečný internet

Několik tipů na ochranu před kybergroomingem

  • Poučte své dítě o tom, jak má zacházet se soukromými informacemi. Telefonní číslo nebo adresa jsou tajné informace, které nepatří nikomu, koho děti znají jen z internetu.   
  • Děti, kterým ještě nebylo 10 let, by se měly úplně vyhnout osobním schůzkám s lidmi, které poznaly na internetu. Obvykle jim to přinese jen rozčarování.   
  • Starší děti by na schůzky rozhodně neměly chodit samy, vždy je dobré, když s sebou vezmou někoho dospělého. Ten může zasáhnout, kdyby se něco zvrtlo.   
  • Zajímejte se o to, co vaše děti dělají na internetu, nechte je vyprávět o tom, s kým si povídají, věnujte pozornost jejich virtuálním přátelstvím.   
  • Vysvětlete dětem, že není jejich vina, když je někdo začne na internetu obtěžovat nebo od nich bude chtít intimní fotografie. Ujistěte je, že Vám to můžou bez obav říct.   
  • Nejdůležitější je důvěra: snažte se budovat dobrý vztah se svými dětmi. Nebudou se bát Vám svěřit, když se jim při internetové komunikaci stane něco divného, anebo když je někdo bude přemlouvat ke schůzce.

 

Zdroj: bezpecne-online.saferinternet.cz 

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Školní parlament ZŠ TGM Ivančice

Odkaz na starý web školy

 

 

 

 

  Nenech to být - schránka důvěry - pomoc při odhalování šikany

Horizont

 

KONTAKTY

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice

Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767

  +420 546 419 236

reditelka@zstgmivancice.cz

Kde nás najdete?