Pracuji

Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
X
ZŠ TGM Ivančice
Na Brněnce 1, příspěvková organizace

6. ledna najdeme v kalendáři tři jména – Kašpar, Melichar a Baltazar. Svátek Zjevení Páně, lidově „Třech králů“ doprovázely v minulosti různé lidové zvyky. Na počátku ledna koledníci z řad dětí obcházejí domy, zpívají známou píseň o králích a na dveře křídou píší písmena K+M+ B+ letopočet. Podporují tak finanční sbírky, které pomáhají potřebným.

Mnozí lidé se mylně domnívají, že K, M, B jsou počáteční písmena jmen Kašpar, Melichar a Baltazar. Skutečnost je však jiná. Je to zkratka z latinského jazyka, která vyjadřuje požehnání domu. Tříkrálová sbírka letos probíhá až do 15. ledna. V Ivančicích byli dětští koledníci k vidění v sobotu 7. ledna. O setkání některých prvňáčků s koledníky jsme si ve škole vyprávěli.

My jsme si tradici oslav tohoto dne připomínali několik dnů v různých předmětech - zpěvem v hudební výchově, pohybovými hrami v tělesné výchově,  kresbou a malbou ve výtvarné výchově a vytvořením královské koruny v praktických činnostech.

Ačkoli jsme se s královskými korunami na hlavách cítili vznešeně, pustili jsme se ve zbývající části hodiny do obyčejného modelování a skládání slov. Ani samotní králové se bez vzdělání - dobré znalosti psaní a čtení neobešli. Také na sobě pracujeme a neustále se zdokonalujeme.

Už nyní se těšíme na příchod tohoto dne v příštím roce.

Mgr. Jarmila Loudová

Foto: Mgr. Jarmila Loudová

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Odkaz na starý web školy

 

 

 

 

odkaz na MŠMT

Horizont

KONTAKTY

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice

Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767

  +420 546 419 236

reditelka@zstgmivancice.cz

Kde nás najdete?