Datové soubory, standarty datových souborů

Cíl: práce se soubory, rozeznávání souborů v PC, nastavení PC k práci s datovým souborem, otevření datových archívů

• Soubory = data (informace), které se ukládají v počítači v pojmenovaných celcích. (texty, obrázky, zvuky, různé programy)

Soubory jsou dvou druhů:

1. soubory, které něco dělají (programy) – spouštěcí soubor – koncovka např. EXE
  2. datové soubory, které vy svojí činností v programech vytváříte a dále upravujete.

Každý datový soubor je určitého typu. Je jich mnoho.

Počítač si pamatuje, který dokument patří ke kterému programu, a umí pro úpravu dokumentu příslušný program spustit.

• Složky: Abyste udrželi na disku pořádek a vždy rychle našli požadovaný soubor, ukládáte soubory do složek. Tyto složky si můžete sami vytvářet i mazat. Ve složce může být libovolné množství souborů.

Nejpoužívanější typy datových souborů a programů:

• Texty
  • Tabulky
  • Prezentace
  • Texty určené pro čtení
  • Rastrové obrázky
  • Vektorové obrázky
  • CAD programy a programy pro 3D animace
  • Zvukové soubory
  • Videosoubory
  • Webové stránky

Význam standardizace datových souborů

Základním softwarovým problémem dnešního světa IT není nedostupnost programů, ale neexistence datových standardů (pravidel) v mnoha oblastech.

Velké softwarové firmy se však snaží zavádět jako standardy své vlastní formáty, a tím si udržovat monopol na jejich zpracování.

• Standard existuje pro oblast webu. Stránka vytvořená podle standardu by se měla zobrazit ve všech prohlížečích správně.
  • V oblasti grafiky jsou standardizované formáty rastrových obrázků ( JPG, GIF, TIFF apod.)
  • Pro textové dokumenty neexistují obecně používané standardy.
  • Pro tabulky neexistují obecné standardy, nejvíce se používá formát XLSX Microsoft Excel.
  • Formáty zvukových a video souborů jsou volně popsány, ale podléhají licenčním podmínkám.

Co je to asociace dat?

Téma ukládání dat již všichni bezpečně zvládáte, ale kdo ukládá data a jak je ukládá v digitálním zařízení?

Odpověď:

O ukládání dat na správné místo se stará operační program neboli systém.

Systém nabízí možnosti kam se data mohou uložit – zobrazuje disky v nabídce „TENTO POČÍTAČ“.

Uživatel si zvolí možnost kam data a pod jakým názvem uloží.

Bádání 1 – práce jednotlivců (15 min)

1. otevřete si program MS WORD
  2. vložte na prázdnou stránku jakýkoliv obrázek
  3. uložíme datový soubor do složky na disku C:/Users/zaci/Documents/
  4. vybereme různé formáty a uložíme:
    1. Dokument Word
    2. Formát PDF
    3. Formát ODT
  5. Pojmenujte dokument :

a ) dokument_word

b) dokument_pdf

c) dokument_odt

Ve složce dokumenty najdeme naše datové soubory a zkusíme s nimi pracovat.

Nápověda zde

Bádání 2 – práce jedlotlivců (15 min)

Vyhledáme si podle stromu výše datové soubory v našem PC.

Dvouklikem levého tl.myši otevřeme soubor – zjišťujeme, který program nám otevře datový soubor.

Zvídavá otázka: V jakém programu se otevře dokument word? Dokument PDF? Dokument odt?

Bádání 3 – práce jedlotlivců (15 min)

Nastavení otevírání datových souborů.

Můžeme si zvolit ve svých PC, který program bude otevírat jaké programy. Někdy je potřeba PC trošku pomoct, aby nám jeho práce vyhovovala.

Naučíme PC otevírat datový soubor správným programem.

1. Stáhni si tento soubor do PC
  2. Vyhledej si, kam byl stažen
  3. Pravým tlačítkem klikni na vyhledaný soubor
  4. Vyber možnost – „OTEVŘÍT V PROGRAMU
  5. Klikni levým tlačítkem na „Další možnosti“ a vyhledávej program, který se hodí
  6. Jaký zvolíš program? Vyhledávej na internetu který program je vhodný pro koncovku souboru „.sb3
  7. Co dělat, když požadovaný program v nabídce není?  - Klikni „Najít jinou aplikaci v tomto PC

Nápověda zde

Bádání 4 – teamová práce - skupinová práce (15 min)

Stáhnete si do PC následující soubory a zkoušejte je otevírat v různých programech, které Vám PC nabízí.

Pošlete některý soubory přílohou svému spolužákovi, příjmejte e-maily a otevírejte soubory.

Udělejte závěr a diskutujte se spolužáky, co se stalo.

Ke stažení: cvicny_1 , cvicny_2, cvicny_3, cvicny_4, cvicny_5, cvicny_6

Tématická zvídavá otázka: Otevřeli jste všechny soubory v PC?

Bádání 5 - Vyhledávání datového souboru nebo složky v PC

Je několik způsobů, kterými lze vyhledávat datové soubory nebo složky.

1. Pomocí vyhledávače v nabídce START
  2. Pomocí průzkumníka souborů

Oba způsoby si ukážeme:

ad 1) hledám pomocí vyhledávacího okna v listě start datový soubor

Úkol:

• Vyhledejte stažené soubory z minulého bádání stejným způsobem, jako je zde na www stránkách

ad 2) hledám pomocí průzkumníka souborů

Práce s datovým souborem

Velmi často bývají data někde uložena, například na Cloudu One Drive.

Pokud si je chceme uložit do PC – STAHUJEME data do PC a mohou být v takzvaných archivech ZIP.

Tyto ZIP archivy je potřeba otevřít – v nich najdeme stažené datové soubory z Cloudu.

Nejjednodušší je použít prúzkumník souborů k otervření archívu zip.

Někdo pracuje častěji s archivy dat a tak si pořídí program na práci s archívy např:

• WinZip
  • WinRar

Postup:

1. V průzkumníku souborů si najděte zazipovanou tuto složku.
  2. Chcete-li rozbalit celou složku, klepněte pravým tlačítkem myši a vyberte možnost Extrahovat vše.
  3. Postupujte podle pokynů
  4. Chcete-li rozbalit jeden soubor nebo složku, poklepejte na zazipovanou složku a otevřete ji.
  5. Poté přetáhněte nebo zkopírujte položku ze zazipované složky do nového umístění.

Videonávod

Bádání 6 – práce jednotlivců (10 min)

• Stáhněte si soubor - soubor_zkusebni.zip
  • Vyhledejte tento soubor jakýmkoliv způsobem, který jsme si ukázali