Přinášíme Vám deset tipů, jak zajistit online bezpečí a soukromí Vašeho dítěte a naučit jej, jak se na internetu chovat zodpovědně, ať už svůj čas online nejraději tráví hraním her nebo učením se nových tanečních sestav na TikToku:

1. Dítě by nemělo sdílet žádné osobní informace. Ty mohou jeho internetové známé dovést k jeho pravé totožnosti nebo jim prozradit místo bydliště. Proto dítě naučte, že za žádných okolností nemá sdílet své celé jméno, domovní adresu, e-mailovou adresu nebo telefonní číslo. Pozor také na sdílení až příliš osobních fotek, například fotografie vysvědčení nebo sportovních vyznamenání může o dítěti prozradit velké množství citlivých informací.

2. Naučte jej, že na sociálních sítích je vždy třeba nastavit soukromí a zabezpečení. Nejlépe projděte nastavení společně a zvolte největší možné soukromí tak, aby dítě neobtěžovali kyberzločinci, predátoři a podvodníci.

Co je dvoufázové ověření? Jak funguje na Seznam.cz?

V roce 2019 přišlo o svůj účet přes 220 000 lidí kvůli nedostatečnému zabezpečení. Proto Seznam.cz přidal další stupeň ochrany, který funguje podobně jako u banky.

Zabezpečení tzv. dvoufázovým ověřením je další úrovní zabezpečení Seznam účtu, kterou svým uživatelům Seznam.cz nabízí.

Lepší zabezpečení účtu Google

Dvoufázové ověření vám umožní chránit účet jak pomocí hesla, tak pomocí telefonu.

Ukrást heslo je jednodušší, než si myslíte. Riziku krádeže hesla vás může vystavit například následující, zcela běžné chování:

Jak si nastavit účet na Instagramu, aby Vaše dítě vědělo, kdo ho sleduje a kdo může sdílet jeho příspěvky? Víte, že věkový limit pro využívání služeb Instagramu je 13 let?

Návod pro Vaše dítě v několika bodech:

1. Klikni na ikonu „Nastavení“.
  2. Zvol možnost „Soukromí a zabezpečení“ a přejdi do sekce „Účet a soukromí“. Zaškrtni políčko „Soukromý účet“.
  3. V sekci „Soukromí a zabezpečení“ jdi na „Sdílení příběhů“. Odškrtni ikonu „Povolit sdílení“.
  4. V sekci „Soukromí a zabezpečení“ klikni na ikonu „Ovládací prvky příběhů“ a povol odpovědi na Instastories jen svým přátelům, nebo vůbec nikomu.
  5. Pro zablokování cizích účtů tak, aby ti nemohly komentovat příspěvky, klikni na „Komentáře“.
  6. Zvol možnost „Upravit nastavení komentářů“, a do kolonky vepiš jména účtů, kterým chceš komentování úplně zakázat.

Jak si nastavit profil Facebooku, aby příspěvky i další informace zveřejněné Vaším dítětem mohli vidět jen jeho kamarádi? Víte, že věkový limit pro využívání služeb Facebooku je 13 let?

Návod pro Vaše dítě v několika bodech:

1. Klikni na šipku v pravém horním rohu a vyber záložku „Nastavení“.
  2. Najdi ikonu „Soukromí“ a přejdi do sekce „Vaše aktivita“.
  3. Uprav si všechna nastavení tak, aby k tvým fotkám a příspěvkům měli přístup opravdu jen lidé, které dobře znáš. Stejně tak si nastav i to, kdo tě může požádat o přátelství nebo kdo má přístup k tvým osobním údajům.
  4. Pod šipkou v pravém horním rohu vyber záložku „Nastavení“, a klikni na ikonu „Soukromí“. V sekci „Vaše aktivita“ si můžeš nastavit, kdo všechno uvidí tvé budoucí příspěvky. Nejlepší je povolit sledování jen tvým přátelům, aby to, co sdílíš, nemohl vidět nikdo cizí. Můžeš si vybrat i jen některé kamarády. Druhá bezpečná možnost je povolit zobrazení příspěvků pouze sobě. To se hodí, když hraješ hru, ve které můžeš za zveřejnění příspěvku dostat nějaký bonus, ale nechceš, aby to tvoji kamarádi viděli.