ZŠ T. G. Masaryka Ivančice, Na Brněnce 1, okres Brno-venkov, příspěvková organizace
Talíř
Doma ve vitríně máme sváteční talíře. Jíme z nich jen o Vánocích nebo při jiných zvláštních příležitostech. Jeden jsem si vybrala a popsala.
Talíř je vyroben z modrobílého porcelánu. Talíř po okraji lemuje dubová větévka s malými žaludy. Uprostřed talíře je zobrazena krajinka. Na krajince jsou tři jezdci na koních a tři lovečtí psi. Jeden jezdec přeskakuje malebný potůček, druhý jezdec se rozhlíží po okolí jako by někoho hledal. Slunce na obrázku praží, tak mohu usoudit, že je zrovna léto. Tráva vypadá rozkvetle a stromy se tyčí v dáli s bohatou listnatou korunou.
Mám tyto talíře ráda, jen škoda, že z nich nejíme častěji. Je to památka po prababičce.
Pavlína Urbanová, 5. B


Mlýnek
Mlýnek je starý asi padesát let. Mamka ho má po babičce.
Nahoře má kličku, kterou se mele káva. Mlýnek je stále funkční. Po bocích jsou obrázky s rokokovou panenkou a rokokovým panáčkem. Mlýnek je ze dřeva a klička ze železa. A někdy na památku si v něm pomeleme kávu.
Jan Dašovský, 5. B


Drak
Draka, kterého popisuji, jsem dostal na své desáté narozeniny. Moc jsem ho chtěl.
Drak má velká zelená křídla. Na hřbetu je velký osten. Jeho dlouhé nohy jsou zakončeny ostrými drápy. Po jeho těle se vine velké a stříbrné brnění. Drak má dlouhý a ostnatý ocas. Jeho hlava je také pokryta stříbrným brněním. V tlamě má malé, ale velmi ostré zuby. Vzadu na jeho hlavě trčí obranné trny. Jeho oči jsou malé, ale velmi výrazné. Zadní nohy jsou silnější a kratší než přední. Je moc hezký.
Tomáš Brzoň, 5. B