6. - 7.

Data v tabulce

Již víme, že data mohou být v různých formách a je možné různými způsoby zapisovat - evidovat. Požadavkem každé evidence dat - záznamu - dat je jejich přesnost a přehlednost.

1. způsob vyjádření dat

2. způsob vyjádření dat

3.způsob vyjádření dat

Určitě všichni cítíte, že první způsob vyjadřování dat není jeden z nejlepších, mnohem více nám vyhovují graficky přehlednější rozdělení (evidování) dat do tabulek, grafů, nebo nějakých názorných obrazů. Prostě, názornost je pro nás mnohem lepší. A nejen pro nás, ale také počítač potřebuje pořádek v datech a má rád správné uspořádání dat. Tabulky a grafy jsou vhodným řešením.

Tabulky a grafy lze vytvářet v aplikacích MS Word (textový editor, má možnost vkládání jednoduchých tabulek a grafů) a MS Excel (tabulkový procesor).

Existují i jiné tabulkové programy - Open office - Calc, Libre office - Calc, nebo Google má svůj tabulkový program zdarma Google Tabulky.

Pokusíme se správně evidovat, třídit a hovořit o datech - aktivity:

1. Aktivita - Grafování - Zjistěte jakými způsoby lze graf ovládat. Projděte si všechny 3 příklady - čtěte pozorně zadání a informace v textu a řešte chyby.
  2. Aktivita - Sportovní tabulka - Kolika způsoby je možně stejné informace vyjádřit? Dokážeš to říct? Zařaď správné druhy dat do správných buněk.
  3. Aktivita - Fandíš?- Pozorně si prohlédni tabulku a (písemně) odpovídej na otázky pod tabulkou.