Pracuji

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice a partneři potřebují Váš souhlas k využití jednotlivých dat. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „OK“.

NastaveníOK

Souhlas můžete odmítnout zde

X
ZŠ TGM Ivančice
Na Brněnce 1, příspěvková organizace

Obrázek chrtaAnglický chrt (greyhound) pro nás mazlíček, parťák a nejlepší přítel. Není tomu tak vždy a všude. Zatímco pro nás je to mazlíček, pro lidi žijící ve Velké Británii a Irsku tomu tak není. Greyhound je v Irsku něco jako hospodářské zvíře a dožívá se zhruba tří let. Jejich hlavním úkolem je běh. Chrti v Irsku žijí v malých klecích naskládaných na sobě. Vypadají spíše jako klece pro králíky. V malé kleci může chrt trávit klidně i dvacet hodin. Zbytek času buď trénuje nebo závodí. Závody probíhají tak, že chrti se zavřou do startovacích boxů a čekají na jejich otevření. Když se dvířka boxu otevřou, chrt před sebou vidí rychle mizící návnadu, za kterou běží. Kdo dorazí do cíle první je vítěz a majitel chrta získá nemalé peníze. Možná si říkáte, co se děje s posledním? Chrt, který doběhne poslední nebo se při závodu zraní a závod nemůže dokončit je nepotřebný. Majitel se poté chrta zbaví, protože se pro něj stává zátěží, o kterou se musí starat. Častokrát se majitel o chrta postará po svém. Zastřelí ho, vypustí na ulici nebo na skládku. V tom lepším případě jej odvede do likvidační stanice. Pokud nikdo neprojeví o chrta zájem do dvou dnů, je utracen. Tohle zacházení se ale nelíbilo skupině žen, které se rozhodlo založit neziskovou organizaci Chrti v nouzi. Dobrovolníci v Irsku pravidelně jezdí do likvidačních stanic a chrty si berou k sobě. Chrty poté nafotí a nabídnou je do různých zemí v Evropě, třeba Německu, Rakousku, Slovensku, Slovinsku nebo Česku. Organizace Chrti v nouzi navštěvují mateřské i základní školy a pořádají besedy, kde děti seznamují s problematikou chrtů v různých zemích a vysvětlují jim jak jim pomoci adopcí, dočasnou péčí a finanční nebo hmotnou podporou.

Takové věci se ale nedějí jen v Irsku. O kus dál ve Španělsku se dějí ještě horší věci. Chrtů je veliká spousta a každý je vyšlechtěný na trochu něco jiného. Ve Španělsku se na lov používá španělský galgo. Oproti greyhoundovi je drobnější, štíhlejší a vytrvalejší. Galga nezávodí, ale loví. Majitel, kterému se často říká spíš lovec je trénuje už od štěněte. Lovit se štěňata učí od dospělých psů. Lovec je tedy udržuje potom ve stálé kondici. Často lovec psy přiváže k autu nebo čtyřkolce a jede. Zákon všechno toto jednání povoluje. Ten galgo, který spadne je podle lovce slabý a opět se stává nepotřebným stejně tak jako galgo, který neuloví zvěř. Španělé se potom galgů zbavují často hodně zlými způsoby. Věsí je, střílí nebo jim ublíží a vyhodí na ulici nebo je vypustí za město a galgo se o sebe musí postarat sám. Často se skrývají v jeskyních nebo vyhrabaných dírách a jsou nuceni se živit odpadky nebo tím, co si uloví. Mnozí dobrovolníci se jim snaží zachránit životy. Ve Španělsku působí neziskové organizace Galgos Del Sol nebo Galgos de la Estrella, které se snaží zuboženým galgům pomoc.

Chrt - foto k článkuA teď už k našim adoptovaným chrtům. Před devíti lety (6.12.2012) jsme na webových stránkách objevili krásnou Jodie. Její černobílé zbarvení a milý pohled nás natolik zaujal, že jsme se rozhodli ji adoptovat. Jodie v Irsku často utíkala a prošla si několika útulky, než se dostala do rukou dobrovolníků. Dnes je to jedenáctiletá dáma. Má moc ráda pískací hračky, psí dobrůtky a hlavně pohlazení. Je velice poslušná. Často jsme s ní jezdili do psí školky, kde se učila základním povelům a běhala přes překážky. Má moc ráda dospělé i děti. Našim druhým adoptovaným chrtem byl greyhound Brin. Měl krásnou žíhanou srst a zvláštní oči. Takové oči, které mluvili. Brinečka jsme měli dva roky. Zažili jsme s ním spoustu srandy. Byl to mazel, který by neublížil ani mouše. Škoda, že jsme té srandy nezažili víc. Brinečkovi byla zjištěna rakovina, se kterou statečně bojoval do posledního dechu. Pořád nám chybí, ale v našich srdcích žije pořád. Našim dalším adoptovaným chrtem je Balli. Celým jménem Ballinabola Blue. Balli k nám přijel 23.1 2021. Bohužel jsme zjistili, že má Balli špatně srostlou zlomeninu, která mu dělá obtíže. Od bolesti mu pomáhá takzvaná Dornova metoda, což je druh cvičení. Je to ale velký mazlík. Opravdu velký měří 76 centimetrů, což už je u chrtů docela obr. Někteří lidé se ho zprvu báli, protože je opravdu velký, ale po chvilce přišli na to, že to není žádný trhač. Balli miluje pohlazení, pozornost, jídlo a procházky. Jsou mu dva roky, takže je to stále psí dítě. Rád si hraje a běhá. Našim třetím adoptovaným chrtem je španělský galgo Letty. Letty k nám přijela 13.6 2020. Velice se bála lidí. Na svém drobném tělíčku má spoustu jizev. Nikdo neví, co se jí ve Španělsku stalo. Dnes už se tolik nebojí, ale je stále velice ostražitá, když s ní jdeme na procházku. I přesto vidíme obrovský pokrok, který Letty udělala. Je to divočák. Moc ráda běhá, skáče a hraje si, ale moc ráda si taky zdřímne na sluníčku po boku někoho z naší rodiny. Má taky ráda svůj pelíšek, hračky a taky jídlo.

Se všemi našimi adoptovanými chrty se účastníme každoročního Celosvětového chrtího pochodu, který se koná po celém světě na podporu chrtů a celý svět si tak připomíná, že s chrty není důstojně zacházeno. V loňském roce jsme jako hosté dojížděli na příměstské tábory do Brna a seznamovali tak děti s chrty. Během roku se taky účastníme takzvaného Chrtění, což je sraz, kdy se na jedno místo v České republice sejdou majitelé adoptovaných chrtů a užijí si krásný víkend.

Pokud Vás zaujal náš příběh a chcete se dozvědět víc o osudech těchto psů, můžete navštívit web :

Chrti v nouzi: www.chrtivnouzi.cz

Galgo v nouzi: www.galgovnouzi.cz

Galgos de la Estrella: www.galgos-de-la-estrella.cz

Anita Burešová, 7. A

Foto: Anita Burešová

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Školní parlament ZŠ TGM Ivančice

Odkaz na starý web školy

 

 

 

 

  Nenech to být - schránka důvěry - pomoc při odhalování šikany

Horizont

 

KONTAKTY

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice

Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767

  +420 546 419 236

reditelka@zstgmivancice.cz

Kde nás najdete?