Minulý týden jsem oslovila pana starostu Milana Bučka, jestli by nebyl ochotný navštívit naši školu a v rámci výuky občanské výchovy žákům 9. ročníku představit téma: „Jsem občan obce, fungování státní správa a samosprávy“ z pohledu praxe.

Pan starosta velmi ochotně přislíbil a hned navrhl termín  8. 9. 2022. Ve svém vystoupení v tělocvičně ZŠ velice fundovaně vysvětlil fungování městského úřadu, objasnil práci zastupitelů a pravomoci starosty a městské rady. Na konkrétních případech umožnil žákům nahlédnout do složité  problematiky schvalování projektů ve městě Ivančice, do způsobu financování a realizace.

Ukázalo se, že práce starosty spolu s celým úřadem a zastupitelstvem obsahuje všechny oblasti života občana, což vyžaduje nasazení, empatii, vstřícnost, zdravý rozum a obětavou práci všech výše jmenovaných.

Sami občané se mohou aktivně zapojit do dění ve městě péčí o své okolí, udržováním pořádku a čistoty, podáváním návrhů a námitek. Důležitá je i aktivní činnost spolků a společenských organizací, které se stávají partnerem „radnice“. V závěru pan starosta odpovídal žákům na jejich otázky.

PhDr. Zdena Lašová

Foto: I. Lankašová