V pátek 27. ledna jsme navštívili divadlo Radost v Brně. Zhlédli jsme zde představení s názvem „Volte zvířata“.  Někteří zde byli poprvé, všichni jsme si atmosféru skutečných divadelních prostor užili. Kulisy na jevišti byly nádherné, interaktivní loutkové představení bylo plné písniček a humoru.

Na divadelní představení stejnojmenné knihy jsme se všichni velmi těšili, důkladně jsme se na něho připravili řadou aktivit v běžné výuce v rámci krátkého projektu.

Knihu jsem dětem v rámci jedné hodiny českého jazyka nejprve četla. Vše se v ní točí kolem voleb. Mezi zvířátky v džungli nastal spor. Lev - král zvířat se choval sobecky a veškerou vodu potřebnou pro život všech si přivedl do svého soukromého bazénu. Král nesmí myslet jen na své blaho, a tak se zvířátka rozhodla lva nahradit. Vyslyšela radu moudré sovy a uspořádala demokratické volby. Kandidáti byli čtyři – lev, had, opice a lenochod. Volební klání bylo vskutku napínavé. Volby dostaly svá pravidla, o vítězi v knižním zpracování rozhodovaly hlasy zvířat, na divadelních prknech také hlasy diváků.

Žáci příběhu v mém podání pozorně naslouchali i díky tomu, že jsem jim k příběhu připravila další doplňkové aktivity. I v 1. ročníku jsme si dokonce okusili atmosféru skutečných voleb. Na základě četby volebního programu jednotlivých zvířat dostali všichni žáci prostor demokraticky volit svého kandidáta. Měli připravené i volební lístky – barevné obrázky kandidátů. Sčítalo se poctivě, volební komisi tvořili všichni žáci.

V našich třídních volbách zvítězil lenochod. Ti, kteří volili jiné kandidáty, byli plni emocí.  Na jejich tvářích bylo vidět zklamání. Ale pochopili jsme, že je tomu tak i ve skutečném životě. Vyhrát může jen jeden a rozhodují opravdu jen hlasy voličů.

Teprve poté jsme se dozvěděli, jak příběh dokončili autoři knihy. Kniha a dnešní představení „Volte zvířata“ mistrně malým dětem přiblížila princip skutečných voleb. Ale díky praktickému uvedení knihy do školního života prostřednictvím krátkého projektu jsme si mohli vše mnohem více prožít. Vyzkoušet si, jaké to je stát se voliči, není v 1. třídě běžnou záležitostí.

Po návratu z divadla jsme sice usedli na chvíli do školních lavic, ale opět jsme navázali na to, co jsme v divadle viděli. Srovnali jsme i ty nejmenší detaily divadelního a knižního zpracování. Pro žáky jsem měla připravený i pamětní list, kde si hlavní hrdiny příběhu připomněli a doplnili si sami jejich jména.

Prezidentské volby jsou nyní v naší zemi aktuálním tématem. Ačkoli se nedá srovnávat volba prezidenta s našimi třídními volbami, jsem ráda, že jsem mohla dát dětem možnost prožít si tuto atmosféru a přiblížit je tak v maximální možné míře skutečnému životu. O to nám jde nejvíce, učíme se přece pro život.

Mgr. Jarmila Loudová

Foto: Mgr. Jarmila Loudová