Pracuji

Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
X
ZŠ TGM Ivančice
Na Brněnce 1, příspěvková organizace

Svátek sv. Martina se připomíná 11. 11. K svatomartinskému období se váže mnoho zvyků a pranostik a my jsme si některé společně prožili.

Svatý Martin byl voják a jezdil na koni. Proto jsme si i my vyrobili svatomartinského koně a na něm jsme pak jezdili po třídě.

Asi nejznámější pranostikou je, že „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“, což bedlivě sledují hlavně děti, které se těší na první sněhové vločky. Protože ve třídě máme Martínka, pořád se ho všichni ptali, zda přiveze sníh. A tak je překvapil, když každého posypal malými papírovými vločkami. Tak přece jen nasněžilo.

Vločky jsme pak sbírali a písmenka na vločkách jsme řadili podle abecedy na svatomartinské podkovičky a navzájem si je kontrolovali. Připomněli jsme si, že právě na svátek sv. Martina pečou hospodyňky rohlíčky zahnuté jako podkovy. Jiný příběh vypráví, že zlá macechy chtěla synka Martina otrávit rohlíkem. Aby poznala na pekáči, který je ten otrávený, zahnula rohy. Po vytažení plechu z trouby však byly rohlíky zahnuté všechny.

Ve svátek sv. Martina je již nejtmavší období roku, a proto se často konají průvody se světýlky. My jsme si také vyrobili lucerničku a vždy ráno, dokud byla ve třídě ještě tma, jsme si ji zapalovali. Má nám prozařovat tmu, tak jako ji prosvětlovaly dobré skutky sv. Martina, a my se můžeme pokusit, dělat radost jako sv. Martin.

Tradičním atributem sv. Martina je také husa. My jsme si husy vystřihli z papíru a napsali na ně příklady a pak jsme si je navzájem počítali. Podle legendy husy Martina prozradily svým kejháním, když se mezi nimi ukryl, když si netroufal být zvolený biskupem. Za to prý každý rok končí na pekáči.

Zhlédli jsme svatomartinskou legendu, pracovali jsme s textem, poslouchali a zpívali písničky. Nyní již každý z nás umí o životě sv. Martina a zvycích k tomuto dni vyprávět.
Byl to příjemný podzimní týden.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Odkaz na starý web školy

 

 

 

 

odkaz na MŠMT

Horizont

KONTAKTY

Základní škola T. G. Masaryka Ivančice

Na Brněnce 1, 664 91 Ivančice
IČO: 70918767

  +420 546 419 236

reditelka@zstgmivancice.cz

Kde nás najdete?