ZŠ T. G. Masaryka Ivančice, Na Brněnce 1, okres Brno-venkov, příspěvková organizace
Lidské ruce dokázaly sestrojit statisíce vynálezů, které nám zjednodušují život. Postupem vývoje se zdokonalovaly. Jsou plné čar, dokáží pohladit i zranit. Jsou na nich patrné stopy stáří i těžké práce. Prsty na rukou mají různý tvar, jejich otisk je vždy jedinečný. Ať jsou malé nebo velké, umí vytvořit skvělé věci. Mohou být hbité, rychlé a šikovné. Ale vždy za vším stojí ten, komu patří. Často se slovo ruce objevuje v ustálených rčeních. Slýcháme:
Máš budoucnost ve svých rukou.
Přilož ruku k dílu. Nauč se pohladit i zaťatou pěst.

My jsme s dětmi naše ruce využili jako šablonu, obkreslili jsme si je. Jednu jsme vyzdobili tuší, druhou ruku jsme ponechali otevřenou pro vzkazy od svých spolužáků. Ale nebyly to jen tak ledajaké věty. Skrývaly vlídná a pochvalná slova pro osobu, které patřily. Úkol byl jasný. Dokážete ocenit druhého člověka a pochválit ho? Umíte najít na druhém to dobré, odpustit mu, že není dokonalý?
Důležitý byl nejen okamžik, kdy jsme vzkazy druhým psali a přemýšleli o svých spolužácích. Ale také pozdější rozhovor a chvíle, kdy jsme si o sobě pěkné věci četli. Bylo to příjemné. A takových věcí den za dnem ubývá.
Naše paní učitelka je „odvážná“. I ona zařadila své ruce mezi naše. Ale posloužily k tomu, abychom jí do nich napsali kromě pochval i to, co se nám nelíbí. Zda dokázali být všichni upřímní a otevření, jde posoudit jen stěží. Ale přesto mají podobné aktivity pro život velký význam. Nutí nás více přemýšlet o sobě samých i o druhých lidech.
Přidejte se k nám a nezapomínejte často někoho chválit. Oceňujte lidi ve svém okolí, kteří si to zaslouží. Pokud se o to budeme snažit všichni, bude okolní svět veselejší.
Za kolektiv žáků 4. A Mgr. Jarmila LoudováFoto: Mgr. J. Loudová