ZŠ T. G. Masaryka Ivančice, Na Brněnce 1, okres Brno-venkov, příspěvková organizace

V 6. ročníku jsme se snažili proniknout do umění starověkého Egypta a použili jsme některé jeho motivy ve výtvarných úkolech. Začali jsme u staroegyptského písma – hieroglyfů, podle nichž děti vymýšlely hieroglyfy vlastní-nové, dosud neobjevené, a pomocí vyrobených razítek vytvořily „Pozdravy z Egypta“, které teprve čekají na svého rozluštitele.
Pak jsme se zastavili u staroegyptské mytologie a víry v magické symboly: vyráběli jsme různé ochranné a kouzelné amulety vyrýváním a stříháním do kovového listu.
Egypťané také uctívali různá zvířata, která podle nich byla obdařená různými kouzelnými schopnostmi: jedním z nich byla kočka, kterou Egypťané chovali v úctě, po smrti ji také často mumifikovali a prokazovali jí posmrtné služby jako zemřelému člověku. I dnes je kočka častým společníkem člověka, a stále zůstává nositelkou nejrůznějších magických vlastností – věříme, že černá kočka přes cestu znamená smůlu, představy o čarodějnicích jsou také spojeny s kočkami, říká se, že kočka má 9 životů (magické číslo!)... zkrátka zůstává stále trochu opředená tajemstvím. Děti dostaly k dispozici fotografie nejrůznějších druhů koček a pozorovaly, jakou mají srst, jak jsou zbarvené, jaký výraz mají v obličeji, jak vypadají kočičí oči, a potom roztíraným křídovým pastelem kočku namalovaly.

Mgr. L. Bubeníková

foto001_small.jpg foto002_small.jpg foto003_small.jpg foto004_small.jpg foto005_small.jpg
foto006_small.jpg foto007_small.jpg foto008_small.jpg foto009_small.jpg foto010_small.jpg
foto011_small.jpg foto012_small.jpg foto013_small.jpg foto014_small.jpg foto015_small.jpg
foto016_small.jpg foto017_small.jpg


Foto: Mgr. L. Bubeníková