ZŠ T. G. Masaryka Ivančice, Na Brněnce 1, okres Brno-venkov, příspěvková organizace
Po roce se opět přiblížilo adventní období, vánoční atmosféra se znovu vrací do našich srdcí. Denně si připomínáme staré zvyklosti a jedna nám už pěkně hlasitě klepe na dveře. Je to mikulášská nadílka.
Malí i velcí se těší na dobroty a laskominy. Menší z nás mají duši plnou obav, zda příliš nehřešili. Starší žáci si tím hlavu nelámou, ale nemůžou se dočkat, jak pěkné kostýmy letos mikulášská družina bude mít. Kdo to byl vlastně svatý Mikuláš? Jednalo se o smyšlenou pohádkovou bytost? Není tomu tak.
Mikuláš byl světec a přítel dětí, patron zajatců, biskup, mučedník a pomocník v nouzi. To všechno bychom mohli vyjmenovat, neboť charakterizuje tohoto oblíbeného světce!
Dvě města se dnes dělí o slávu Mikuláše – Demre v Turecku, dřívější Myra, místo biskupova úmrtí, a Bari v Apulii, kde jsou od r. 1087 uchovávány jeho ostatky v bazilice sv. Mikuláše. Obě místa jsou oblíbeným návštěvním místem poutníků.
Historicky doloženými daty jsou: Mikuláš se stal kolem r. 300 jako mladý muž biskupem v Myře, v tehdejší Lykii. Brzy potom zde začalo pronásledování křesťanů. I Mikuláš se dostal kolem r. 310 do zajetí a byl v žaláři těžce trýzněn. Je známo i přibližné datum biskupova úmrtí. Den smrti byl 6. prosinec, rok mezi 345 a 351 lety.
Každá země má svoje tradice, ale jejich společným prvkem je mikulášská nadílka v předvečer jeho úmrtí a Mikulášův doprovod ve složení anděl a čert.
Všechny děti však lákají zejména pekelníci. My jsme si je v letošním roce nejen nakreslili, ale také jsme si připravili pořádné čertovské kornouty, abychom měli kam umístit dobroty, které nám nadělil.
Mnozí počítali i s uhlíky a bramborami, ale mnohem důležitější byla atmosféra, která se vrátila zpět do školy spolu s Mikulášem.
Tentokrát chodbami školy procházel Mikuláš se svými kamarády v pátek 4. prosince, nevynechal jedinou třídu. Připravili jsme si pro ně pěkné básničky a písničky. Pozorně jsme poslouchali, jak jsme se v pekle zapsali.
Všechny třídy zůstaly v plném počtu, i když některým zlobivcům byl udělen jen „podmínečný pobyt na tomto světě“. Uvidíme, co se bude dít v příštím roce. Máme dost času, abychom se polepšili.
Zatímco se budeme pilně učit a pilovat své dovednosti i chování, prohlédněte si pozorně naše práce.

Za kolektiv žáků 3. A Mgr. Jarmila Loudová

foto001_small.jpg foto002_small.jpg foto003_small.jpg foto004_small.jpg foto005_small.jpg
foto006_small.jpg foto007_small.jpg foto008_small.jpg foto009_small.jpg foto010_small.jpg
foto011_small.jpg foto012_small.jpg foto013_small.jpg foto014_small.jpg foto015_small.jpg
foto016_small.jpg foto017_small.jpg foto018_small.jpg foto019_small.jpg foto020_small.jpg
foto021_small.jpg foto022_small.jpg foto023_small.jpg foto024_small.jpg
Foto: Mgr. J. Loudová