ZŠ T. G. Masaryka Ivančice, Na Brněnce 1, okres Brno-venkov, příspěvková organizace

Celý měsíc září se žáci 6. ročníku zabývali projektem Les pod lupou. Jeho cílem je přiblížit dětem detaily, které zběžným pohledem nevnímáme, a tyto detaily zaznamenat různými výtvarnými technikami.
Už sám název Les pod lupou napovídá, že v projektu jde o malé objekty, které musíme opravdu zkoumat velmi zblízka:
Jako první byla na řadě kůra stromů: děti si přinesly kousek kůry z libovolného stromu a povídaly si o tom, jak kůra vypadá, jak se od sebe jednotlivé druhy liší, k čemu svému stromu slouží a co všechno v sobě může skrývat.
Strukturu a povrch kůry znázorňovaly koláží z mačkaných papírů přírodních odstínů a potom na ni umístily barevné kresbičky obyvatel kůry stromu – brouky, motýly, můry, housenky…

Další na řadě byl pohled na porost pod stromy – kapradiny, mechy, přesličky: děti si opět samy přinesly ukázky, navíc nám pomohl depozitář přírodopisného kabinetu. Vzhled a stavbu rostlin jsme pozorně zkoumali a popisovali. Potom se je žáci pokusili co nejpřesněji zakreslit perem a tuší, přičemž je zvětšovali na formát A3.
Další hodinu tyto kresby použili jako kresebnou přípravu pro linoryt, většina dětí se s touto technikou setkala poprvé, přesto byl počáteční ostych z nového materiálu a nezvyklých nástrojů brzy překonán a obrázky jsme si hned také vytiskli – výsledek všechny linorytové začátečníky potěšil, a jak by ne! Vždyť se jim práce povedla!

Třetí v pořadí byl opět strom, a protože se na uvedené téma díváme opravdu velmi zblízka, zvolili jsme si list stromu a jeho podzimní zbarvení: každý žák si přinesl několik spadaných listů z různých druhů stromů, porovnávali jsme je co do tvaru i barevnosti. A to také bylo téma další práce: pomocí temperové malby zachytit barevné proměny na listech a poté vystřihnout požadovaný tvar listu, který měl každý před sebou. A opět se zvětšovalo. Vystřižený list jsme si pak nalepili na nový výkres a vytvořili tak jakýsi list z herbáře.

Ukázky z prací na téma Les pod lupou jsme vystavili na školní chodbě. Ale projekt tím nekončí, ještě i v říjnu budeme pokračovat!

Mgr. L. Bubeníková

foto001_small.jpg foto002_small.jpg foto003_small.jpg foto004_small.jpg foto005_small.jpg
foto006_small.jpg foto007_small.jpg foto008_small.jpg foto009_small.jpg foto010_small.jpg
foto011_small.jpg foto012_small.jpg foto013_small.jpg


Foto: Mgr. L. Bubeníková